statystyki

Aresztu nie można przedłużać w nieskończoność

autor: Szymon Cydzik18.06.2020, 08:00; Aktualizacja: 18.06.2020, 08:07
Trybunał uznał, że choć co do zasady są to uzasadnione przyczyny tymczasowego aresztowania, to sąd krajowy ich nadużywał.

Trybunał uznał, że choć co do zasady są to uzasadnione przyczyny tymczasowego aresztowania, to sąd krajowy ich nadużywał.źródło: ShutterStock

Sąd musi wziąć pod uwagę, że wraz z upływem czasu ryzyko mataczenia przez oskarżonego spada – stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w polskiej sprawie.

Dotyczyła ona członka zbrojnej grupy przestępczej, oskarżonego m.in. o przemyt broni, rozbój i morderstwa. Został on aresztowany w 1999 r. wraz z innymi członkami tej grupy. Proces rozpoczął się w 2001 r. Pierwszy wyrok zapadł po siedmiu latach: mężczyznę skazano na dożywotnie pozbawienie wolności z prawem do przedterminowego zwolnienia po 30 latach. W 2010 r. sąd drugiej instancji częściowo uchylił to orzeczenie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, a po kolejnym roku Sąd Najwyższy oddalił kasację oskarżonego w pozostałej części.

Ponowny wyrok w I instancji zapadł dopiero w 2016 r. Od zwrócenia sprawy odbyły się 174 przesłuchania, a akta rozrosły się do 75 tys. stron. W tym czasie mężczyzna przebywał za kratami – na zmianę jako tymczasowo aresztowany lub osadzony, odsiadywał bowiem także karę za inne przestępstwa.

Areszt był wielokrotnie przedłużany, od czego oskarżony bezskutecznie się odwoływał. Sąd za każdym razem powoływał te same argumenty za pozostawieniem go w izolacji: wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych mu czynów i istnienie poważnej groźby mataczenia ze względu na bliskie relacje ze współoskarżonymi. Mężczyzna odpowiadał za utrzymanie dyscypliny w grupie i mógł użyć samych tych metod do wpływania na nich. Ponadto już wcześniej podjął próby zastraszania świadków.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane