statystyki

Ubezpieczyciel odpowiada tylko za implanty wszczepione we Francji

autor: Sławomir Wikariak18.06.2020, 08:00; Aktualizacja: 18.06.2020, 08:01
Francuskie prawo wymaga, by producenci wyrobów medycznych byli ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej.

Francuskie prawo wymaga, by producenci wyrobów medycznych byli ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej.źródło: ShutterStock

Polki i Niemki nie dostaną odszkodowania z polisy OC nieuczciwego producenta implantów z silikonu przemysłowego

Sprawa, w której w ubiegłym tygodniu rozstrzygał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dotyczy głośnej na całym świecie afery z implantami produkowanymi przez francuską firmę Poly Implant Prothèse (PIP). W 2001 r. zaczęła ona stosować tańszy silikon przemysłowy zamiast medycznego. Jak się później okazało, był on dużo mniej wytrzymały i groził pęknięciem. W 2010 r., po nagłośnieniu skandalu, firma splajtowała. Do tego czasu jej implanty wszczepiono 400 tys. kobiet na całym świecie. Musiały one później wymieniać je na produkty zrobione z bezpiecznego silikonu.

Francuskie prawo wymaga, by producenci wyrobów medycznych byli ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej. PIP miała taką polisę, ale zawierała ona klauzulę ograniczającą odpowiedzialność wyłącznie do terytorium Francji. Jeśli więc implant wszczepiono we Francji, to ubezpieczyciel wypłacał odszkodowanie (ugody opiewały na kwoty kilkunastu tysięcy euro). Jeśli jednak zabieg był dokonywany w Niemczech, Danii czy Polsce, to ubezpieczyciel odmawiał odszkodowania, powołując się na wspomnianą klauzulę. W naszym kraju problem nie jest znaczący – jak informowały media branżowe, w 2015 r. roszczenia wysunęło 14 Polek.

W Niemczech sądy rozpoznają sprawę obywatelki tego kraju przeciwko Allianz (następcy prawnemu wcześniejszego ubezpieczyciela). W pierwszej instancji pozew oddalono ze względu na wspomnianą klauzulę wprowadzającą ograniczenie terytorialne. Sąd apelacyjny nabrał natomiast wątpliwości, czy ograniczenie to nie jest sprzeczne z art. 18 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który zakazuje wszelkiej dyskryminacji ze względu na przynależność państwową. Gdyby tak było, odszkodowania przysługiwałyby również kobietom, którym wszczepiono implanty także w innych krajach UE.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane