statystyki

Potworek w kodeksie karnym wprowadzany tarczą 4.0

autor: Piotr Szymaniak18.06.2020, 07:40; Aktualizacja: 18.06.2020, 08:14
Konstrukcja przepisu będzie bowiem zniechęcać do stosowania kar wolnościowych z uwagi na wymaganie od sądu, by dokonał skomplikowanego i wewnętrznie sprzecznego uzasadniania nałożonej kary.

Konstrukcja przepisu będzie bowiem zniechęcać do stosowania kar wolnościowych z uwagi na wymaganie od sądu, by dokonał skomplikowanego i wewnętrznie sprzecznego uzasadniania nałożonej kary.źródło: ShutterStock

Zmiana jednego tylko przepisu kodeksu karnego, dokonana ustawą o tzw. tarczy 4.0., spowoduje znaczny wzrost liczby orzekanych kar pozbawienia wolności za wiele przestępstw. Chodzi o art. 37a k.k., który umożliwia orzeczenie kary wolnościowej w sytuacji, gdy przepis szczególny określający sankcje za dane przestępstwo przewiduje tylko karę więzienia.

W myśl obowiązującego art. 37a jeśli ustawa przewiduje zagrożenie karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, można zamiast niej orzec grzywnę albo ograniczenie wolności. Jeszcze w Sejmie, podczas nocnych obrad komisji, nadano przepisowi nowe brzmienie. Zgodnie z nim przy przestępstwach zagrożonych karą do 8 lat pozbawienia wolności sąd może odstąpić od kary więzienia tylko w przypadku, gdyby orzekł karę nieprzekraczającą roku. Co więcej, wymierzona zamiast tego kara ograniczenia wolności musi wynosić przynajmniej trzy miesiące, a minimalna grzywna ma wynosić 100 stawek dziennych (czyli 1 tys. zł).

– W konsekwencji, bez podnoszenia granic ustawowego zagrożenia za poszczególne występki, poczynając od przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu, przez kradzieże i wiele przestępstw przeciwko mieniu, po np. znieważenie prezydenta czy narodu polskiego, surowość faktycznie orzekanych kar wzrośnie – tłumaczy dr Mikołaj Małecki z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego.

Konstrukcja przepisu będzie bowiem zniechęcać do stosowania kar wolnościowych z uwagi na wymaganie od sądu, by dokonał skomplikowanego i wewnętrznie sprzecznego uzasadniania nałożonej kary. – W pierwszej kolejności sąd będzie musiał wytłumaczyć, dlaczego skazany zasługuje na karę nieprzekraczającą roku więzienia, a następnie zaprzeczyć sobie samu i uznać, że taka byłaby jednak zbyt surowa i właściwym byłoby jej zamienienie na grzywnę lub karę ograniczenia wolności – tłumaczy dr Małecki.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • pp(2020-06-21 17:28) Zgłoś naruszenie 50

  To rozwiązanie oznacza, że sędzia będzie musiał dokonac w pierwszej kolejności zabiegu intelektualnego w ramach orzekania i niejako teoretycznie skazać odkarżonego na karę pozbawienia wolnosci krótszą niż 1 rok, czyli uznać de fakto, że zasługuje oskarżony na karę pozbawienia wolności, a następnie stwierdzic, że jednak taka kara, którą zamierza orzec jest zbyt surowa i orzec kary wolnosciowe.Będzie to tzw.pre-sentencja. Propozycja aby sedzia walczył z własnymi myślami, które maja byc sprzeczne przypomina hamletowskie skazać na to albo tamto, o to jest pytanie. Czyli będzie dochodzic do takich oto sytuacji np.Sprawcy wymierzono karę pozbawienia wolnosci w zawieszeniu za zniszczenie mienia, tj. za czyn z art.288 par 1 kk. Następnie sprawca ten ponownie popełnia czyn z art.288 par.1 kk wiec stosownie do art.69 par.1 kk nie mozna ponownie orzec kary pozbawienia wolności w zawieszeniu.Czyn z art.288 par.1 kk jest zagrożony jedynie kpw więc można skorzystać z art.37a kk.Jęści sędzia uzna, że taki sprawca kolejnego czynu nie zasługuje na kpw pomiżej roku to sprawca idzie siedzieć.

  Odpowiedz
 • xxxx(2020-06-21 13:01) Zgłoś naruszenie 41

  Czyli muszą zacząc budować więzienia zamiast mieszkań.

  Odpowiedz
 • Kamil(2020-06-22 14:41) Zgłoś naruszenie 44

  Moim zdaniem PFR robi dobrą robotę. Moi znajomi skorzystali z tarczy i są zadowoleni. Szczególnie, że na ich stronie są wiele pomocnych materiałów, które ułatwiają wypełnienie wniosku. Ale każdy z nich zaznaczył, że najważniejsze to dokładnie przeczytać regulamin.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane