statystyki

Tożsamość konstytucyjna w grze o niezależność sądownictwa [OPINIA]

autor: Dr Hab. Kazimierz M. Ujazdowski17.06.2020, 06:00; Aktualizacja: 17.06.2020, 09:00
prawo

W interesie polskiego państwa i jego obywateli jest zrekonstruowanie TK jako efektywnego obrońcy konstytucyjności prawa i praw jednostki, ale także jako podmiotowego uczestnika dialogu prawnego w Europie. Prestiż i niezależność trybunału należy odbudować dla podkreślenia prymatu konstytucji i jej znaczenia w europejskim obiegu prawnym. Warto zatem myśleć o rozwinięciu polskiej doktryny tożsamości konstytucyjnej, a nie o jej porzuceniu.źródło: ShutterStock

Jednym z silnie obecnych poglądów w polskim dyskursie prawniczym jest przekonanie o nadrzędności prawa europejskiego nad krajowym, w tym nad konstytucjami państw członkowskich. Stanowisko to nabrało aktualności po orzeczeniu niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował program zakupu obligacji państwowych przez Europejski Bank Centralny. Werdykt wywołał ostrą reakcję rzeczników pełnego prymatu prawa europejskiego.

W liście prawników z różnych państw europejskich, opublikowanym 1 czerwca w „Rzeczpospolitej”, stwierdzono nawet, że Trybunał z Karlsruhe pośrednio wsparł rządy niszczące demokrację konstytucyjną i praworządność w Polsce i na Węgrzech. Wbrew tym poglądom uważam, że obrony niezależności sądownictwa i rekonstrukcji demokracji konstytucyjnej nie powinno się łączyć z doktryną pełnej supremacji prawa europejskiego. Co więcej, fakt, że cieszące się autorytetem sądy konstytucyjne mogą odgrywać podmiotową rolę w europejskim obiegu prawnym, jest dodatkowym, silnym argumentem na rzecz odbudowy niezależnego Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Europejczyk(2020-06-17 10:04) Zgłoś naruszenie 10

    "Mój sprzeciw budzi podważanie podmiotowej roli sądów konstytucyjnych w europejskim obiegu prawnym" pisze autor. Może trzeba rozważyć by Trybunały krajowe miały możliwość udziału w postępowaniach przed Trybunałami europejskimi. Jak nie przekonają, to przyjmują do akceptującej wiadomości. Mogą też stwierdzić, że trzeba wystąpić z UE. Trzeciej drogi nie widzę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane