statystyki

TSUE: Orzecznictwo w sprawach narkotykowych musi być przewidywalne

autor: Piotr Szymaniak16.06.2020, 06:01; Aktualizacja: 16.06.2020, 07:43
leki, lekarstwa, prawo, narkotyki

Zgodnie z art. 62 ust. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 852), samo posiadanie narkotyków zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności, natomiast jeśli ich ilość zostanie zakwalifikowana jako znaczna, wówczas górna granica kary wynosi 10 lat więzienia.źródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedział na pytanie prejudycjalne Sądu Rejonowego w Słupsku w sprawie znacznej ilości narkotyków. W polskim prawie pojęcie to (tak samo z resztą jak nieznaczna ilość narkotyków) nie jest sztywno zdefiniowane, jego wykładni dokonują sądy na kanwie konkretnych stanów faktycznych. W sprawach o posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych określenie znacznej ilości ma znaczenie dla surowości sankcji karnej.

Zgodnie z art. 62 ust. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 852), samo posiadanie narkotyków zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności, natomiast jeśli ich ilość zostanie zakwalifikowana jako znaczna, wówczas górna granica kary wynosi 10 lat więzienia.

Pytania słupskiego sądu rejonowego sprowadzały się więc do tego, czy pozostawienie luzu decyzyjnego sądom każdorazowo określającym ową „znaczną ilość”, jest zgodne w wymogami decyzji ramowej 2004/757/ o minimalnych przepisach określających znamiona przestępstw i kar w dziedzinie nielegalnego handlu narkotykami.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane