statystyki

Tarcza 4.0: Kara łączna. Zmiana skomplikuje proces wydania wyroku [OPINIA]

autor: Magdalena Niewiadomska-Krawczyk09.06.2020, 13:05; Aktualizacja: 09.06.2020, 13:06
Istota kary łącznej polega zatem na ocenie pewnego okresu działalności przestępczej, której efektem jest wymierzenie sprawcy ostatecznie jednej dolegliwości (kary łącznej) za wszystkie przestępstwa popełnione w tym okresie. Jej podstawę stanowią jednostkowe kary wymierzone za poszczególne przestępstwa – bądź w jednym postępowaniu, bądź w odrębnych wyrokach.

Istota kary łącznej polega zatem na ocenie pewnego okresu działalności przestępczej, której efektem jest wymierzenie sprawcy ostatecznie jednej dolegliwości (kary łącznej) za wszystkie przestępstwa popełnione w tym okresie. Jej podstawę stanowią jednostkowe kary wymierzone za poszczególne przestępstwa – bądź w jednym postępowaniu, bądź w odrębnych wyrokach.źródło: ShutterStock

Po ewentualnym wejściu w życie nowelizacji pojawi się poważny problem związany z brakiem stabilności prawa: konieczność orzekania w trzech różnych stanach prawnych.

S ejm uchwalił 4 czerwca ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw – zwaną tarczą 4.0. Przy tej okazji na celowniku ustawodawcy znalazły się także przepisy kodeksu karnego (art. 38), tym razem dotyczące kary łącznej (art. 85, 86 k.k. oraz art. 89a, 91 i 91a k.k.).

To już druga próba zmiany wspomnianych przepisów. Pierwszą podjęto w ramach przygotowywanej wielkiej nowelizacji kodeksu karnego, w ustawie z 13 czerwca 2019 r., którą prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego, gdzie nadal czeka na rozpoznanie.

Ustawa, która trafiła teraz do Senatu, zawiera wycinek zmian przygotowanych w pierwszej wersji, ale mimo to jest ona istotna z kilku powodów.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane