statystyki

Tarcza ograniczy prawo do obrony [OPINIA]

autor: Jacek Trela04.06.2020, 08:22; Aktualizacja: 04.06.2020, 08:22
Zapis o prowadzeniu online posiedzeń aresztowanych łamie art. 41 ust. 3 konstytucji, który wyraźnie mówi o doręczeniu postanowienia o tymczasowym aresztowaniu z uzasadnieniem.

Zapis o prowadzeniu online posiedzeń aresztowanych łamie art. 41 ust. 3 konstytucji, który wyraźnie mówi o doręczeniu postanowienia o tymczasowym aresztowaniu z uzasadnieniem.źródło: ShutterStock

Dziś musimy walczyć o to, by obecność obrońcy – z wyboru lub urzędu – na sali rozpraw, przy oskarżonym, nie była luksusem i przywilejem nielicznych.

W 2020 r. wykonywanie zawodu adwokata stało się jeszcze trudniejsze, ponieważ trudniejsze staje się egzekwowanie podstawowych praw obywateli. Epidemia, która z oczywistych powodów spowodowała ograniczenie pewnych swobód, jak wolność w przemieszczaniu się, nałożenie reżimów sanitarnych, zamknięcie sfer usługowych, dała też okazję rządzącym do przemycenia zapisów, które odbierają obywatelowi konstytucyjnie zagwarantowane prawo do obrony i to nie tylko na czas trwania epidemii. Co jest najgroźniejsze dla zwykłego człowieka, to że przepisy są włączane do specustawy, której oficjalnym celem jest pomoc osobom dotkniętym gospodarczymi skutkami trwającej w całym kraju trzymiesięcznej już kwarantanny.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane