Zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy jednym z dopuszczalnych sposobów rozwiązania umowy o pracę jest zawarcie zgodnego porozumienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem w tym zakresie. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mają możliwość wystąpienia wobec drugiej strony stosunku pracy z ofertą zawarcia przedmiotowego porozumienia.
W omawianym stanie faktycznym, zgodnie z regulacjami dotyczącymi instytucji przestoju ekonomicznego, wprawdzie prawo pracodawcy do wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika zostaje wyłączone (art. 13 § 1 Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy) jednak nie ogranicza to prawa do przyjęcia oferty złożonej przez pracownika w przedmiocie rozwiązania umowy o pracę na podstawie porozumienia stron.
Należy podkreślić, iż wysokość kwoty, którą pracodawca będzie zobowiązany zwrócić jest obliczana proporcjonalnie do okresu, w którym pracownik powinien pozostać w zatrudnieniu, a od należności z tego tytułu nie pobiera się odsetek.
Jednocześnie, należy zauważyć, iż w przypadku rozwiązania umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia regulacje Kodeksu pracy nie przewidują możliwości skierowania pracownika na "przymusowy" urlop bezpłatny. Pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy, niemniej jednak zachowa on prawo do wynagrodzenia.