Prezydent Andrzej Duda we wtorek nominował prof. Małgorzatę Manowską na funkcję I prezesa SN oraz Michała Laskowskiego na stanowisko prezesa kierującego Izbą Karną - poinformowała PAP Kancelaria Prezydenta.

Akty powołania na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz Prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej wręczone zostały przez Prezydenta RP we wtorek. Jak zaznaczył podczas uroczystości Andrzej Duda, decyzja o powołaniu na stanowisko Małgorzaty Manowskiej i Andrzeja Laskowskiego wynika z prerogatywy przynależnej głowie państwa, zgodnie z Konstytucją.

"Jest to bardzo ważny moment również dla polskiego państwa, ponieważ Sąd Najwyższy odgrywa w Rzeczypospolitej Polskiej ogromnie ważną rolę jako jeden z najważniejszych elementów trzeciej władzy. Trzeciej władzy, którą są sądy i trybunały, a wśród nich SN obok TK i Naczelnego Sądu Administracyjnego" – powiedział Andrzej Duda.

Dodał, że SN to jeden z trzech najważniejszych podmiotów władzy sądowej, w którym sędziowie zajmują się najważniejszymi państwowymi sprawami w danym obszarze wymiaru sprawiedliwości. "Jest to sąd, na który zwróconych jest wiele oczu w kraju, nie tylko oczu obywateli" – mówił prezydent. Podkreślił również, że cieszy się z wyboru kandydatów. "Cieszę się z tego wyboru i z tego momentu, kiedy Państwo obejmujecie swoje urzędy, nie tylko ze względu na to, że zapełnione zostają te bardzo ważne miejsca, jeżeli chodzi o zarządzanie tymi podmiotami jakimi jest SN i Izba Karna w SN, ale cieszę cię również z samego wyboru, z tego kto obejmuje te urzędy. Jesteście Państwo obydwoje sędziami od samego początku swojej kariery prawniczej" – zaznaczył prezydent.

Reklama