Koronawirus w głowie premiera. Rząd walczy z epidemią bez procedur i gubi się w doraźnych działaniach

autor: Patryk Słowik, Marzena Sosnowska22.05.2020, 07:12; Aktualizacja: 22.05.2020, 11:36
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawieckiźródło: PAP
autor zdjęcia: Art Service

Był plan czy go nie było? Tego się nie dowiemy, bo informacji publicznej uzyskać nie sposób. Z działań rządu możemy wnosić, że nie było i nie ma.

N a działania, podejmowane decyzje i wydawane przez premiera polecenia związane z walką z koronawirusem nie ma żadnych dokumentów. „Informacja istnieje tylko w pamięci przedstawiciela władzy publicznej, która nie została utrwalona w jakiejkolwiek formie, tak aby można było w sposób niebudzący wątpliwości odczytać jej treść”. Tak na złożony przez projawnościową organizację Watchdog Polska wniosek o udostępnienie dokumentów odpowiedziała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Eksperci żartują, że zapewne przez przypadek urzędnicy Morawieckiego powiedzieli to, o czym wiele osób wie od dawna.

– Skupiamy się na tym, że nie ma procedur, ale jest o wiele gorzej. Uzasadnione jest przypuszczenie, że nie ma nawet planu – twierdzi Radosław Płonka, adwokat, wspólnik w kancelarii Płonka Ozga, ekspert prawa gospodarczego BCC.

– Odpowiedź KPRM byłaby śmieszna, gdyby nie była straszna w swej prawdziwości – wskazuje prof. Robert Gwiazdowski, adwokat, członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak gotowi, jak niegotowi


Pozostało jeszcze 91% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Polecane

Reklama

Komentarze (41)

  • annawro777(2020-05-22 09:18) Zgłoś naruszenie 1547

    Bez sensu artykuł. Sprawa koronawirusa i jego następstwa nastąpiły po raz pierwszy i tak szybko zmieniają się, że trudno, aby w każdym przypadku ustalać nową procedurę. Jakie PO prowadziła procedury w innych, wieloletnich tematach np. rozwoju gospodarczego, społecznego, etc.?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • o(2020-05-22 09:44) Zgłoś naruszenie 1836

    tacy jak ci piszący wiedzą wszystko najlepiej, szkoda, że się marnują w DGP, może niech startuja do rządu, ciekawe jak im to by wyszło

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Józef(2020-05-22 10:24) Zgłoś naruszenie 1229

    Mam uzasadnione wrażenie, że doktryna gazet opozycyjnych wylansowana przez Michnika jest taka; " Atakować bez przerwy i ostro, najlepszych z rządu PIS, za mało jest trupów. Ma być w Polsce gorzej niż w Nowym Yorku i Szwecji. Inaczej nigdy nie dostaniemy zwrotu mienia wiadomego." Przy okazji "Jak się w Szwecji ma Stefan Michnik ?" - może ktoś , coś wie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2020-05-22 10:39) Zgłoś naruszenie 139

    Panie Premierze mam poważne pretensje do Rządu PIS .Dane o śmiertelności ofiar KoronaVir są jawne i czytelne lecz dlaczego nie publikuje się danych statystycznych: osób spracowanych długie lata w szkodliwych i nieb warunkach pracy poprzez wydłużenie Im w 2008 r ustawą POmostową z mocą wsteczna na 2008r przez Rząd PO i D Tuska wieku emerytalnego nie dożywających tego aktualnego-- "zakiszeni żywcem w pracy" a dożywszy żyjący na emeryturach może tylko 2-3 lata. Gdzie są statystyki porównawcze, ile umrze przez VIRA a ile "zakiszonych" przy około 50 latach takiej pracy nie licząc nadgodzin. umrze zanim dozyje obecnych emerytur.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2020-05-22 10:40) Zgłoś naruszenie 258

    Panie Premierze mam poważne pretensje do Rządu PIS .Dane o śmiertelności ofiar KoronaVir są jawne i czytelne lecz dlaczego nie publikuje się danych statystycznych: osób spracowanych długie lata w szkodliwych i nieb warunkach pracy poprzez wydłużenie Im w 2008 r ustawą POmostową z mocą wsteczna na 1998r przez Rząd PO i D Tuska wieku emerytalnego nie dożywających tego aktualnego-- "zakiszeni żywcem w pracy" a dożywszy żyjący na emeryturach może tylko 2-3 lata. Gdzie są statystyki porównawcze, ile umrze przez VIRA a ile "zakiszonych" przy około 50 latach takiej pracy nie licząc nadgodzin. umrze zanim dozyje obecnych emerytur

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Hu - man(2020-05-22 11:14) Zgłoś naruszenie 285

    Kłamstwo goni kłamstwo , oszuści prześcigaja się w okradaniu Narodu stosując sztuczki prawne, wszystko pod przykrywka wirusa .Za tym wszystkim kryje się tzw. remont czy jak mówią retorzy głosem swoich Panów nowa rzeczywistość oparta na ograniczeniu praw obywatelskich ,inwigilacji obywatela pod przykrywka zdrowia i naszego dobra jak zawsze .Jeśli prawo nie działa dla ogółu nie jest żadnym prawem i człowiek myślący nie jest zobowiązany do jego przestrzegania .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dziadek wnuków(2020-05-22 12:24) Zgłoś naruszenie 512

    Ty jesteś istotą człekopodobną , gdzieś umieszczony pomiędzy homo sapiens a szympansem !? A może , może Ty burak [pastewny] lecz nie wyklucza to pierwszej wersji !! Dukasz od lat o tym wieku emerytalnym, że wydłużyli, ze brak perspektyw, z głodu przymierasz, lecz na kompa stać "Inspektorka" ?! Odłożyłeś z "kopert" , oszukałeś "system" ?? Tak tylko pytam, nic osobistego ? A co do tego twojego stażu pracy , niby pięćdziesięcioletni, to Ty tak na poważnie ? Uwierzę gdy podasz profesję, bo człowiek pracy fizycznej - a na takiego się mienisz - nie wytrzymałby przy łopacie 50-lat, a na artystę / profesora / tym bardziej przedsiębiorcę , to wybacz, ale wyglądasz ! Za mało prostoty w Tobie - co nie jest naganne - za dużo zaś prostactwa !! I propagandzisty !! PS - a może Ty odwieczny propagandzista partyjny ? Dawniej chwaliłeś PZPR, dziś zaś PZPiSR ?!

    Pokaż odpowiedzi (11)Odpowiedz
  • epid(2020-05-22 13:04) Zgłoś naruszenie 96

    Tak to jest, gdy z koronaWIRUSEM walczą rządowe koronaŚWIRUSY

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Michał(2020-05-22 13:40) Zgłoś naruszenie 39

    Ch.u.j.e z DGP ciągodruty sorosza w akcji.

    Odpowiedz
  • dzwon ze spiżu(2020-05-22 13:52) Zgłoś naruszenie 105

    Za nepotyzm , indolencję i ninawiść do narodu polskiego gostka na kaczych łapach and his boys and girls (paskudnej urody) zresztą w pis nie może być nikogo ładniejszego od prezesa jeszcze nasze wnuki płacić będą .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kris(2020-05-22 18:53) Zgłoś naruszenie 65

    Kiedy polskie społeczeństwo zmądrzeje i pogoni takich patologicznych kłamców jak ten MORAWIECKI ?????? To jest wstyd przed całym światem że Polska duży kraj europejski ma takich nieudaczników na tak wysokich stanowiskach !!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bert(2020-05-22 20:27) Zgłoś naruszenie 57

    szkoda, pismaki, że nie rządzi PO. Już byście dusili się własnymi plwocinami

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 007KAL(2020-05-23 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Naturalną rzeczą w biznesie jest wykorzystywanie okazji i ludzi - w szczególności wysoko postawionych. Problem jest w tym, czy Ci wysoko postawieni reagują "jak należy", czy "łażą po cmentarzach i coś knują świadomie (Przykład Pan Chlebowski (były ważny z PO)). A tak na marginesie to w Polsce jest czas wyborów - czyli szukanie HAKÓW i dążenie (z każdej ze stron) do zamordowania - nie oponenta, a - WROGA. Cała nadzieja w tym, że Polacy mają dobrą pamięć, umieją myśleć do przodu i mają dobry pomysł na przyszłą Polskę, w której jest miejsce na lewicę - centrum - prawicę i .... dobrych dziennikarzy.

    Odpowiedz
  • x(2020-05-25 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    jedyne co udało się temu rządowi to wszystkich Polaków skłócić ,35 % społeczeństwa obudzi się jak zobaczy kraj w ruinie bo niedługo do tego dojdzie ,Polacy zacznijcie samodzielnie myśleć !

    Odpowiedz