statystyki

TSUE: Niedopatrzenie architekta może oznaczać brak zapłaty

autor: Sławomir Wikariak18.05.2020, 17:00
Znane powszechnie prawo do odstąpienia w ciągu 14 dni od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa dotyczy nie tylko sklepów internetowych.

Znane powszechnie prawo do odstąpienia w ciągu 14 dni od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa dotyczy nie tylko sklepów internetowych.źródło: ShutterStock

Architekci przyjmujący przez internet zlecenie na projekt domu muszą nie tylko przekazać klientowi pewne szczególne informacje, ale też odebrać od niego wyraźną zgodę na rozpoczęcie realizacji zlecenia. W przeciwnym razie odbiorca będzie mógł odstąpić od umowy i nie płacić – wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Znane powszechnie prawo do odstąpienia w ciągu 14 dni od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa dotyczy nie tylko sklepów internetowych. Równie dobrze może to być kontrakt zawarty za pośrednictwem e-maila. W taki właśnie sposób przyjął zlecenie na projekt domu pewien austriacki architekt. Wykonał go, przesłał, ale pieniędzy nie otrzymał. Odbiorcy uznali bowiem, że projekt im się nie podoba i odstąpili od umowy. Powołali się na przepisy wdrażające dyrektywę 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów, która daje takie uprawnienia.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane