statystyki

TSUE: Niedopatrzenie architekta może oznaczać brak zapłaty

autor: Sławomir Wikariak18.05.2020, 17:00
Znane powszechnie prawo do odstąpienia w ciągu 14 dni od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa dotyczy nie tylko sklepów internetowych.

Znane powszechnie prawo do odstąpienia w ciągu 14 dni od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa dotyczy nie tylko sklepów internetowych.źródło: ShutterStock

Architekci przyjmujący przez internet zlecenie na projekt domu muszą nie tylko przekazać klientowi pewne szczególne informacje, ale też odebrać od niego wyraźną zgodę na rozpoczęcie realizacji zlecenia. W przeciwnym razie odbiorca będzie mógł odstąpić od umowy i nie płacić – wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Znane powszechnie prawo do odstąpienia w ciągu 14 dni od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa dotyczy nie tylko sklepów internetowych. Równie dobrze może to być kontrakt zawarty za pośrednictwem e-maila. W taki właśnie sposób przyjął zlecenie na projekt domu pewien austriacki architekt. Wykonał go, przesłał, ale pieniędzy nie otrzymał. Odbiorcy uznali bowiem, że projekt im się nie podoba i odstąpili od umowy. Powołali się na przepisy wdrażające dyrektywę 2011/83/UE w sprawie praw konsumentów, która daje takie uprawnienia.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane