Szykuje się kolejne starcie w SN

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki18.05.2020, 07:40; Aktualizacja: 18.05.2020, 07:41
Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższyźródło: ShutterStock

Pałac Prezydencki liczy, że Aleksander Stępkowski, od piątku pełniący funkcję I prezesa, sprawnie zakończy procedurę wyłonienia pięciu kandydatów na szefa SN.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • waldek(2020-05-18 09:13) Zgłoś naruszenie 239

  Należy wybrać 5 młodszych sędziów z dorobkiem naukowym a nie leśnych dziadków którzy już nie mogą zrozumieć dlaczego przy kandydacie trzeba postawić kółeczko a nie krzyżyk.Krzyżyk to suweren im daje na drogę i dokłada 70 % ostatniego wynagrodzenia za to że idą w ,,stan spoczynku,,. Tylko że niektórzy w tym ,,stanie,,zajmują się polityka i współorganizują protesty nie tylko pod sądami.W TK mamy kobioetę to może teraz ,,men,, bo będzie jak w ,,Seksmisji,, rządzić będą kobiety.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Zasada równości(2020-05-18 09:38) Zgłoś naruszenie 133

  Zgodnie z ustawą wybory I Prezesa SN należy przeprowadzić w oparciu o zasadę równości - jeden sędzia dysponuje jednym głosem (tak jak w przypadku wyborów Prezydenckich każdy glosujący ma jeden głos). W przypadku wątpliwości przy wyborze komisji skrutacyjnej należy zastosować tę sama zasadę (jeden sędzia jeden głos) w oparciu o zasadę a maiore ad minus. Niektórzy sędziowie SN chcą ominąć normę prawną zawartą w ustawie i głosować nad każdym kandydatem oddzielnie wbrew ustawie (to tak, jakbyśmy w wyborach prezydenckich oddawali tyle głosów, ile jest kandydatów).

  Odpowiedz
 • Obserwator(2020-05-18 12:31) Zgłoś naruszenie 77

  Paragraf 25 regulaminu SN mówi, że sędziów SN powiadamia się o wznowieniu przerwanego Zgromadzenia z co najmniej 14 dniowym wyprzedzeniem. Czyżby SSN Aleksander Stępkowski nie znał regulaminu nadanego SN przez prezydenta? § 25. 1. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego zwołuje co najmniej raz w roku Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego dla rozpatrzenia spraw wymienionych w § 23 pkt 2, a ponadto w miarę potrzeby dla rozpatrzenia innych spraw należących do kompetencji Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. O terminie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego zawiadamia sędziów z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem, chyba że termin został ustalony podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, na którym dokonano odroczenia posiedzenia. Do zawiadomienia załącza się proponowany porządek posiedzenia oraz niezbędne materiały dotyczące posiedzenia. I przypomnę, że poprzednik złamał paragraf 29 regulaminu, wkraczając w kompetencję komisji skrutacyjnej § 29. Przewodniczący ustala wyniki głosowania jawnego. W razie zarządzenia głosowania tajnego, ustalenia jego wyników dokonuje wybrana przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego komisja skrutacyjna, składająca się z 5 sędziów, po jednym z każdej izby.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Do Obserwator(2020-05-18 13:08) Zgłoś naruszenie 52

  "Tak, w dniu powierzenia mi pełnienia obowiązków I prezesa SN zaprosiłem prezesów wszystkich izb celem odbycia tych konsultacji. W praktyce, z dwoma spośród nich musiałem odbyć te konsultacje nieco później tego dnia. Izbę Cywilną reprezentowało dwoje sędziów umocowanych przez prezesa Zawistowskiego, który przebywa na urlopie. Podczas naszych konsultacji zgodziliśmy się, że zgromadzenie zwołane na podstawie art. 13a ustawy o SN jest szczególnym zgromadzeniem, do którego — ze względu na okoliczności stosowania tego przepisu i wskazany w nim cel — nie stosuje się wszystkich regulacji regulaminu SN. Dotyczy to również zasad wznawiania obrad zgromadzenia w sytuacji, gdy odroczono je bez wskazania z góry terminu kontynuacji"

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ad vocem Waldek(2020-05-18 18:47) Zgłoś naruszenie 64

  Nie można wybrać też PIS-Bolszewików czyli BOLSZEWIKÓW +

  Odpowiedz
 • abcd(2020-05-18 20:14) Zgłoś naruszenie 33

  Społeczeństwo dobrze zapamięta ten cyrk i błaznów. Błazenada SN to nie to samo, co błazenada partyjnych pajaców.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane