Zalecenia i wytyczne szefa sanepidu stały się źródłem prawa. To kuriozum - mówią eksperci

autor: Patryk Słowik13.05.2020, 07:15; Aktualizacja: 13.05.2020, 10:45
Szef sanepidu może nakazać obywatelom nosić maski, firmom dać pieniądze na walkę z koronawirusem, a jednostce samorządu terytorialnego kazać otworzyć lub zamknąć (w zależności od potrzeb) przedszkola lub szpitale.

Szef sanepidu może nakazać obywatelom nosić maski, firmom dać pieniądze na walkę z koronawirusem, a jednostce samorządu terytorialnego kazać otworzyć lub zamknąć (w zależności od potrzeb) przedszkola lub szpitale.źródło: PAP
autor zdjęcia: Wojciech Olkunik

Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. A także zalecenia i wytyczne szefa sanepidu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • jarek(2020-05-13 08:55) Zgłoś naruszenie 331

    IDIOCI PiSzą "prawo"?! Oj, będzie dużo pracy, żeby to BEZPRAWIE skasować!

    Odpowiedz
  • zyx(2020-05-13 09:45) Zgłoś naruszenie 302

    Czy te WYTYCZNE I ZALECENIA SZEFA SANEPIDU są gdzieś publikowane aby społeczeństwo mogło się z nimi zapoznać czy tylko emitowane w TVpis? W dzienniku ustaw nigdy tego nie było.

    Odpowiedz
  • Dziadek wnuków(2020-05-13 16:14) Zgłoś naruszenie 270

    Zdziwieni ? Raczej nie ! Że niezgodne z prawem ? Myślę, że dla prawa żle, gdyż można paragrafy zmieniać pod Prezesa zachcianki i utrzymania władzy. Służby na "usługach" , TK obsadzony swojakami a nad SN czarne chmury od dwóch dni ! Ktoś tworzy system, i bez wątpienia ten ktoś [?] ma w tym dobre rozeznanie ! Lub też był wychowankiem nieboszczki partii z epoki słusznie minionej. Kto wie, ale może to "ktoś" z koneksjami ?! Strach myśleć co dalej ? Czyżby nam groziła "demokracja żoliborska przez następne pięć dekad !? Aż narodzi nam się nowy Wałęsa ? A może ja taki strachliwy ... może za nadto bojażliwy i to "zagrożenie" jest wyimaginowane. Ja tu demonizuję a za miesięcy parę będziemy mieli ojczyznę BARDZIEJ dojną , w grupie TKM odnajdzie się 99% Polaków ... i będziemy żyli długo i szczęśliwie ! Kto wie ............ PS - na koniec mam pytanie, do tych obeznanych z biblioteką ; czy już partia wydała poradnik/książeczkę " Dekalog oszusta" ?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • dzwon ze spiżu(2020-05-13 13:38) Zgłoś naruszenie 242

    Zaniedługo z bramy wylezie wąsaty cieć z miotłą i opaską pis i będzie ustalał zasady poruszania się przy "jego" bramie .

    Odpowiedz
  • Ciemność widzę...(2020-05-13 14:27) Zgłoś naruszenie 130

    A ja jakoś czarno to widzę i przewiduję, że już niedługo dojdzie do tego, że będziemy musieli znieść te wszystkie przepisy i ustalić, że obowiązują tylko 3 zasady, tj.: ruch prawostronny, 10 przykazań i „Kodeks honorowy” Boziewicza... No i trzeba równocześnie dać wszystkim pozwolenie na broń! Zobaczycie, jak szybko samo się ureguluje... I znowu zacznie być normalnie...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • jasiek(2020-05-13 17:17) Zgłoś naruszenie 70

    od 1945 roku wiadomo, że u władzy są idioci, ale że do tego są głupi ???? eech, ktoś tu powinien nieć pojecie o prawie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xyz(2020-05-13 08:27) Zgłoś naruszenie 542

    O ile aktualnie przy władzy była by "ukochana przez naród", nieomylna Platforma Obywatelska to wszystkie obowiązujące przepisy dot. walki z epidemią miały by moc obowiązującą, wprowadzone były by zgodnie z konstytucją. A tak dobiera się usłużnych ekspertów właściwych do zakładanej tezy. Pani dr hab. Anna Rakowska-Trela jest tak obiektywna w przedstawionej ocenie jak jej mąż polityk Lewicy szef kampanii wyborczej Biedronia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Nenia(2020-05-14 08:02) Zgłoś naruszenie 51

    "...w przedmiotowym przypadku mamy jednak do czynienia z konstrukcją odesłania obywateli do nieznanych polskiemu porządkowi konstytucyjnemu „zaleceń” i „wytycznych”. Czy to coś nowego? Przecież tak od lat działa system podatkowy. Zamierzona lub niezamierzona zmiana w ustawach podatkowych generuje wydawanie przez MF broszur, objaśnień i innych śmieci, które nie są źródłem prawa. A funkcjonują w obrocie gospodarczym. Czym to się różni od zaleceń i wytycznych sanepidu?

    Odpowiedz
  • Absmak(2020-05-14 09:37) Zgłoś naruszenie 44

    Stażyści piszą te artykuły? Zachęcam np. do lektury ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020, która wprowadza "instrument prawny" pod nazwą >wytyczne< i niech zacznie dyskutować z Instytucjami Zarządzającymi przywołując "źródła prawa".

    Odpowiedz
  • Józef(2020-05-14 00:25) Zgłoś naruszenie 49

    Może ktoś z mądrali; przywołanych ekspertów "prawników " i "komentatorów" wie, co to jest za wirus i napisze projekt prawa !!!. Sanepid to fachowcy im nie trzeba tworzyć prawa. Ono już jest dawno napisane i obowiązujące w ustawach epidemicznych. Nie wiecie o tym Politologi - BARANY - Białkowirusowe..

    Odpowiedz
  • kaitek54(2020-05-28 08:34) Zgłoś naruszenie 00

    Jak cos nie tak to te papugi czemu nie chodzą do sadu i na ulice we wlosienicy i też bez maski co nie widza ze jest sytuacja nad zwyczajna ze nasi ojcowie prawa tego nie przewidzieli a zwierzchnicy kościoła dyspensę ogłosili i w naszej konstrukcyjnej rzeczywistości ja trzeba ogłosić by prawnicy poruszający tematy nie logicznosci prawa to usłyszeli dyspensa konstytucji jest realna w czasie padem i i nie zawracanie Wisły????????

    Odpowiedz