Demokracja, czy mnie słychać? Koronawirus a prawa człowieka

autor: Krzysztof Izdebski09.05.2020, 08:30; Aktualizacja: 09.05.2020, 08:32
Demokracja nie jest nam dana raz na zawsze – widzimy w ostatnich latach, a teraz o wiele wyraźniej, że ulega erozji

Demokracja nie jest nam dana raz na zawsze – widzimy w ostatnich latach, a teraz o wiele wyraźniej, że ulega erozjiźródło: ShutterStock

Z powodu pandemii wiele państw ograniczyło prawa człowieka, a nawet zmieniło zasady ustrojowe. I być może nie jest to powód do zmartwienia, bo w większości demokratycznych społeczeństw umówiliśmy się, że w wyjątkowych okolicznościach możemy zrezygnować z naszych wolności, rozumiejąc, że w ciężkich czasach zawodzą tradycyjne mechanizmy rządzenia.

W przeprowadzonym w 2018 r. w Polsce oraz na Słowacji i na Węgrzech badaniu postaw młodych ludzi (16–35 lat) wobec demokracji, 63 proc. Węgrów, 55 proc. Polaków i 47 proc. Słowaków przyznało, że w niektórych okolicznościach (np. gdy chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa) prawa człowieka i wolności obywatelskie powinny zostać zawieszone.

Wprowadzane ograniczenia nie budzą też na razie kontrowersji wśród unijnych urzędników. Odpowiadająca za sprawy sprawiedliwości komisarz Věra Jourová stwierdziła w „Die Welt”, iż rozumie, „że w czasach pandemii konieczne może być podejmowanie zdecydowanych i scentralizowanych kroków”. Ale zarazem zwróciła uwagę, że „w dłuższej perspektywie istnieje zagrożenie, że demokracja zostanie przez te działania osłabiona”.

W tym kontekście z największą krytyką spotkał się już premier Węgier Viktor Orbán, enfant terrible europejskiej demokracji. Nie tyle za umożliwienie sobie rządzenia dekretami i za wprowadzenie daleko idącego ograniczenia wolności mediów, ile za to, że te dodatkowe uprawnienia mogą pozostawać w użyciu przez długi czas.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Inspektor Pracy(2020-05-09 09:20) Zgłoś naruszenie 1021

  ...................Jestem przerażony skąd te POtwory mają tyle środków finansowych aby w gazetach puszczać artykuły sponsorowane (bez możliwości komentarza) że trzeba wydłużać wiek emerytalny. Ja Ich zapewniam ,mogę załatwić Wam Obóz Dożywotniej Pracy jak uważacie ,ze teraz ktoś Wam zabrania dalej pracować.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2020-05-09 09:21) Zgłoś naruszenie 1120

  .............Jestem przerażony skąd te POtwory mają tyle środków finansowych aby w gazetach puszczać artykuły sponsorowane (bez możliwości komentarza) że trzeba wydłużać wiek emerytalny. Ja Ich zapewniam ,mogę załatwić Wam Obóz Dożywotniej Pracy jak uważacie ,ze teraz ktoś Wam zabrania dalej pracować.

  Odpowiedz
 • Godność Człowieka (2020-05-10 14:56) Zgłoś naruszenie 00

  W 2016 podczas mojego prywatnego leczenia w szpitalu zostały naruszone moje prawa obywatelskie i Konstytucyjne do ochrony mojego zdrowia przez tzw. przełożonych z Policji!! W sprawie powiadomiłem Prokuraturę która nie przesłuchała mnie w sprawie nie mówiąc już o wszczęciu śledztwa!! Powiadomiłem również Rzecznika Praw Obywatelskich ale od dwóch lat nie uzyskałem odpowiedzi!! Notabene przełożeni nie sporządzili żadnej dokumentacji!! Tak wygląda demokracja i ochrona praw człowieka..... W CZASIE CHOROBY....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane