statystyki

Jak zorganizować pracę rady nadzorczej przez internet

autor: Michał Koralewski28.04.2020, 06:01; Aktualizacja: 28.04.2020, 08:51
Od 31 marca br. zniesiono wyjątek, w myśl którego podejmowanie uchwał w ww. trybach szczególnych nie mogło dotyczyć wyborów przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady nadzorczej, powołania członka zarządu oraz odwołania i zawieszania w czynnościach tych osób.

Od 31 marca br. zniesiono wyjątek, w myśl którego podejmowanie uchwał w ww. trybach szczególnych nie mogło dotyczyć wyborów przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady nadzorczej, powołania członka zarządu oraz odwołania i zawieszania w czynnościach tych osób.źródło: ShutterStock

Znowelizowane przepisy kodeksu spółek handlowych dopuszczają odbywanie posiedzeń i głosowanie nad uchwałami w trybie zdalnym. Jakie wymogi trzeba przy tym spełnić?

Stan epidemii i związane z nim obostrzenia przyspieszyły zmiany w kodeksie spółek handlowych (dalej: k.s.h.), które umożliwiają sprawne przeprowadzanie posiedzeń organów kolegialnych, w tym rad nadzorczych, przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Zdalne prowadzenie obrad tego organu w spółkach kapitałowych było dotychczas rzadkością, z wyjątkiem publicznych spółek akcyjnych, a aby go wprowadzić, trzeba było podjąć wiele działań wewnątrzkorporacyjnych.

Co ważne, zmiany dotyczą zarówno spółki z o.o., jak i spółki akcyjnej – publicznej i niepublicznej, a ponadto w związku z ustawowymi odesłaniami reguły te stosowane będą także do rady nadzorczej w spółkach komandytowo-akcyjnych. Część zmian obowiązuje od 31 marca 2020 r., gdy wprowadziła je ustawa zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 568; ost.zm. Dz.U. poz. 695). Uzupełniono je w ustawie z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 695), która obowiązuje od 18 kwietnia br.

Podejmowanie uchwał ułatwione

Jeszcze przed wejściem w życie ww. zmian k.s.h. dopuszczał możliwość podejmowania uchwał przez radę nadzorczą w formie pisemnej, a nawet przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Jednakże, aby było to możliwe, konieczne było wprowadzenie do umowy albo statutu spółki odpowiednich zapisów. Ostatnie nowelizacje usunęły ten wymóg. Obecnie zatem uchwały rady mogą być podejmowane na dowolny z ww. sposobów, gdy umowa albo statut spółki:


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane