statystyki

Mieszkańcy z koronawirusem to nie zadżumieni. Oznaczanie domów osób zakażonych jest bezprawne

autor: Jakub Styczyński21.04.2020, 08:24; Aktualizacja: 21.04.2020, 08:25
I dodaje, że to pomysł, który powinien zostać jedynie na kartach historii z okresu średniowiecza. Tak samo jak nakazy noszenia kołatek przez trędowatych, którymi mieli informować przechodniów o swojej chorobie.

I dodaje, że to pomysł, który powinien zostać jedynie na kartach historii z okresu średniowiecza. Tak samo jak nakazy noszenia kołatek przez trędowatych, którymi mieli informować przechodniów o swojej chorobie.źródło: ShutterStock

Oznaczanie domów osób zakażonych COVID-19 czy publiczne podawanie danych umożliwiających ich identyfikację jest bezprawne. Za takie działania grozi sankcja finansowa lub nawet odpowiedzialność karna.

Starosta wysokomazowiecki (woj. podlaskie) Bogdan Zieliński, działacz PiS, chce, aby domy osób zakażonych COVID-19 były znaczone. Miałaby to być przydatne dla listonoszy, dostawców żywności, kurierów, weterynarzy, służb komunalnych i porządkowych. Starosta w wywiadzie dla Radia Białystok argumentował, że takie działanie jest jak najbardziej wskazane w przeciwdziałaniu rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej i służyłoby dobru ogółu. Przyrównuje je do oznaczania gospodarstw rolnych, w których wykryto przypadki afrykańskiego pomoru świń.

– To absurdalny pomysł bez jakiejkolwiek podstawy prawnej ani w rozporządzeniu RODO, ani w obecnie wprowadzanych spec ustawach. Godzi w cześć, dobre imię, prywatność i narusza dane wrażliwe jednostki – komentuje dr Paweł Litwiński, adwokat w kancelarii Barta Litwiński.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane