Aplikant radcowski nie zastąpi adwokata przed sądem

autor: Sławomir Wikariak21.04.2020, 08:06; Aktualizacja: 21.04.2020, 08:06
Jako dodatkowe różnice wskazał to, że radca prawny może wykonywać zawód na etacie, a adwokat nie. Z kolei w postępowaniach karnych radcowie mogą reprezentować klientów tylko pod warunkiem, że nie pozostają w stosunku pracy.

Jako dodatkowe różnice wskazał to, że radca prawny może wykonywać zawód na etacie, a adwokat nie. Z kolei w postępowaniach karnych radcowie mogą reprezentować klientów tylko pod warunkiem, że nie pozostają w stosunku pracy.źródło: ShutterStock

Mimo wielu podobieństw zawód adwokata różni się od zawodu radcy prawnego – uważa Ministerstwo Sprawiedliwości. Z tego powodu planuje utrzymać zasadę, zgodnie z którą aplikant radcowski nie może zastępować adwokata i vice versa.

Zdaniem posłów Konfederacji Wolność i Niepodległość przepisy te są nieżyciowe, nie mają żadnego uzasadnienia, a co więcej – bardzo łatwo można je obejść. Dlatego też w interpelacji skierowanej do ministra sprawiedliwości pytali o możliwość ich zniesienia. W przypadku adwokatów chodzi o art. 77 ustawy – Prawo o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1513 ze zm.). Zgodnie z ust. 1 tego przepisu po sześciu miesiącach aplikacji aplikant adwokacki może zastępować adwokata przed sądami, organami ścigania, organami państwowymi, samorządowymi i innymi instytucjami, z wyjątkiem Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu. Przepis ten wyraźnie mówi o substytucji udzielanej przez adwokata. Aplikant adwokacki nie może więc zastępować przed sądami radcy prawnego. Jedyny wyjątek przewidziano w ust. 3 wspomnianego przepisu i dotyczy on sytuacji, gdy adwokat jest wspólnikiem w spółce adwokacko-radcowskiej. Wówczas substytucji może udzielić również aplikantowi radcowskiemu. Analogiczne zasady obowiązują radców prawnych i ich aplikantów (art. 35 1 ustawy o radcach prawnych; t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 75 ze zm.).


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane