statystyki

Pilnowanie daty wpływu pisma jest interesem wnioskodawcy

autor: Dorota Beker15.04.2020, 06:01; Aktualizacja: 15.04.2020, 08:11
Sprawa dotyczyła złożenia skargi na bezczynność dyrektora zakładu karnego w związku z brakiem udzielenia informacji publicznej.

Sprawa dotyczyła złożenia skargi na bezczynność dyrektora zakładu karnego w związku z brakiem udzielenia informacji publicznej.źródło: ShutterStock

Odmowa złożenia przez organ przyjmujący w biurze podawczym potwierdzenia wpływu pisma nie zwalnia składającego je z konieczności udowodnienia daty jego wniesienia w postępowaniu dotyczącym skargi na bezczynność organu – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

Sprawa dotyczyła złożenia skargi na bezczynność dyrektora zakładu karnego w związku z brakiem udzielenia informacji publicznej. Skarżący argumentował, że osobiście złożył wniosek o określonym numerze porządkowym w biurze podawczym zakładu. Nie miał jednak żadnego potwierdzenia, bo funkcjonariusz odmówił przybicia tzw. prezentaty (czyli pieczęci z datą wpływu pisma) na kopii wnioskodawcy. Wnioskodawca powoływał się jednak na odpowiedź, którą otrzymał od dyrekcji zakładu karnego, co według niego przemawia za tym, że wniosek musiał zostać doręczony. Utrzymywał, że doszło do bezczynności organu, na którą przysługuje mu skarga.

Dyrektor zakładu karnego odpowiedział, że nie odnotowano wpływu wniosku, na który powoływał się wnioskodawca. Dodał, że korespondencja, o której wspominał skarżący, nie mogła zostać do niego wysłana, bo dotyczyła udostępnienia informacji publicznej innemu osadzonemu. Dyrektor wskazał również, że numer sprawy, data wniosku oraz treść, na które powołuje się wnioskodawca w skardze na bezczynność organu, nie są autorstwa wnioskującego, ale właśnie tego drugiego osadzonego. W tamtej sprawie zaś odpowiedź została wystosowana w ustawowym terminie.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane