statystyki

Koronawirus: Rzetelna wiedza chroni. Społeczeństwo musi wiedzieć, co się dzieje

autor: Katarzyna Batko-Tołuć, Szymon Osowski07.04.2020, 06:01; Aktualizacja: 07.04.2020, 08:55
koronawirus

koronawirusźródło: PAP
autor zdjęcia: Grzegorz Michałowski

Nie brak takich, którzy twierdzą, że nie czas na zadawanie pytań. My uważamy, że społeczeństwo musi wiedzieć, co się dzieje i jak władze różnych szczebli walczą z epidemią.

P andemia sprawiła, że duża część organizacji zaczęła inaczej działać. My również w pierwszych dwóch tygodniach oczekiwania i niepokoju nie wysłaliśmy ani jednego wniosku o informację publiczną. Z jednej strony zajmowaliśmy się analizowaniem nowej ustawy antykryzysowej z 2 marca 2020 r., z drugiej wydawało się, że właśnie oglądamy wielki tryumf jawności. Informacje były dostarczane przez media, w których występowali eksperci i przedstawiciele rządu. Mieliśmy też wątpliwości, czy należy w tym okresie „dokładać pracy” administracji. Zwłaszcza że wydawało się, że wszyscy zmierzamy w jednym kierunku.

Czy prezydent jest odpowiedzialny?

Pierwszy wniosek złożyliśmy 20 marca. Z mediów dowiadywaliśmy się o „gospodarskich wizytach” prezydenta. Od 12 marca zamknięto szkoły i promowano akcję „Zostań w domu”. A tymczasem 13 marca Andrzej Duda osobiście wizytował Bank Żywności w Ciechanowie, następnego dnia szpital w Garwolinie, a kilka dni później spotkał się z pracownikami PKN Orlen, którzy wyprodukowali płyn dezynfekujący. Tymi wizytami prezydent w żaden sposób nie pomagał tym instytucjom w realizowaniu ich zadań. Potencjalnie wyrządzał natomiast wiele szkody.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane