statystyki

Koronawirus: Rzetelna wiedza chroni. Społeczeństwo musi wiedzieć, co się dzieje

autor: Katarzyna Batko-Tołuć, Szymon Osowski07.04.2020, 06:01; Aktualizacja: 07.04.2020, 08:55
koronawirus

koronawirusźródło: PAP
autor zdjęcia: Grzegorz Michałowski

Nie brak takich, którzy twierdzą, że nie czas na zadawanie pytań. My uważamy, że społeczeństwo musi wiedzieć, co się dzieje i jak władze różnych szczebli walczą z epidemią.

P andemia sprawiła, że duża część organizacji zaczęła inaczej działać. My również w pierwszych dwóch tygodniach oczekiwania i niepokoju nie wysłaliśmy ani jednego wniosku o informację publiczną. Z jednej strony zajmowaliśmy się analizowaniem nowej ustawy antykryzysowej z 2 marca 2020 r., z drugiej wydawało się, że właśnie oglądamy wielki tryumf jawności. Informacje były dostarczane przez media, w których występowali eksperci i przedstawiciele rządu. Mieliśmy też wątpliwości, czy należy w tym okresie „dokładać pracy” administracji. Zwłaszcza że wydawało się, że wszyscy zmierzamy w jednym kierunku.

Czy prezydent jest odpowiedzialny?

Pierwszy wniosek złożyliśmy 20 marca. Z mediów dowiadywaliśmy się o „gospodarskich wizytach” prezydenta. Od 12 marca zamknięto szkoły i promowano akcję „Zostań w domu”. A tymczasem 13 marca Andrzej Duda osobiście wizytował Bank Żywności w Ciechanowie, następnego dnia szpital w Garwolinie, a kilka dni później spotkał się z pracownikami PKN Orlen, którzy wyprodukowali płyn dezynfekujący. Tymi wizytami prezydent w żaden sposób nie pomagał tym instytucjom w realizowaniu ich zadań. Potencjalnie wyrządzał natomiast wiele szkody.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane