Bodnar: Zakaz przemieszczania się i przymusowa kwarantanna niezgodne z konstytucją

28.03.2020, 19:21; Aktualizacja: 28.03.2020, 19:35
Minister zdrowia wydaje rozporządzenia, do których nie ma prawa, bo posłowie mu go nie dali. Ogranicza więc prawa i wolności obywateli bez umocowania w ustawie i tym samym niestety łamie konstytucję - pisze Adam Bodnar

Minister zdrowia wydaje rozporządzenia, do których nie ma prawa, bo posłowie mu go nie dali. Ogranicza więc prawa i wolności obywateli bez umocowania w ustawie i tym samym niestety łamie konstytucję - pisze Adam Bodnarźródło: ShutterStock

Zakaz przemieszczania się po kraju, rozporządzanie o kwarantannie i ograniczenie praktyk religijnych są wydane niezgodnie z uchwaloną 3 tygodnie temu specustawą "koronawirusową", tym samym są niezgodne z konstytucją - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (117)

  • Wiola(2020-03-31 21:24) Zgłoś naruszenie 241216

    Pan Bodnar to pomyłka. Jego całokształt jest niezgodny z konstytucją

    Pokaż odpowiedzi (9)Odpowiedz
  • Wlacz myslenie(2020-03-31 17:54) Zgłoś naruszenie 20037

    BARDZO WAZNY artykul. Obudzcie sie - nie chodzi o PO czy PIS tylko o podstawowe prawa obywateli ograniczane niezgodnie z prawem. I wirus tego nie usprawiedliwia, bo nie bylo i nie ma zagrozenie dla zycia wszystkich obywateli w ciagu godzin, tak aby nie dalo sie postapic zgodnie z prawem. Tak malo cenicie swoja wolnosc i prawa obywatelskie?

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • ABC(2020-03-29 12:09) Zgłoś naruszenie 199119

    To są jednak dyletanci, na co zwrócił uwagę Rzecznik - nie stosują się nawet do prawa, które sami stworzyli i narażają Szumowskiego (który w czasach zarazy wydaje się być pozytywną postacią) na odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu. Albo specjalnie go wrabiają, żeby od siebie odwrócić uwagę...

    Pokaż odpowiedzi (8)Odpowiedz
  • maj(2020-03-28 20:51) Zgłoś naruszenie 198245

    znany z antypolskiej propagandy bodnar dał głos

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Proszki na wirusa(2020-03-31 14:30) Zgłoś naruszenie 16533

    Aj tam... naskakujecie na pana Bodnara. Ma racje i nie chodzi mu o to, żeby nie zabezpieczać ludzi przed pandemią narzucając im surowe nakazy. Nakazy w takiej sytuacji jaka jest musza być i musi być konsekwentne ich wprowadzanie. Chodzi mu jednak o to, że Rząd nie używa prawidłowo narzędzi prawnych dostępnych w RP i powinien po prostu ogłosić stan nadzwyczajny, a nie robi tego tylko dlatego, że chce przepchnąć wybory prezydenckie 10-go maja. Dlatego własnie odbywa się to łapanie prawą ręką za lewe ucho. Tu jest sprzeczność. Podejrzewam, że Pan Kaczyński wymyślił taką taktykę i jest ona stosowana, chociaż wymaga od rządzących nie lada łamańców i naraża ich na późniejszą odpowiedzialność polityczną, moralna i nawet karną... Pan Prezes Kaczyński jest jednak konsekwentny i z pewnością postawi na swoim. Zobaczymy co z tego wyniknie. Proponuje więc nie wyklinać ludzi zawczasu. Łącznie z Panem Kaczyńskim.

    Odpowiedz
  • Koronawirus niezgodny z Konstytucją(2020-03-28 22:15) Zgłoś naruszenie 160207

    Szpec od Holokaustu i Konstytucji, a dla mnie antypolski szkodnik.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • człowiek(2020-04-01 10:39) Zgłoś naruszenie 7321

    proszę przeczytać tekst ze zrozumieniem, mam wrażenie że komentarze dotyczą innego artykułu lub innej wypowiedzi rzecznika praw obywatelskich

    Odpowiedz
  • OB(2020-03-31 17:05) Zgłoś naruszenie 55130

    We Włoszech w tej chwili jest wojsko na ulicach i są jeszcze większe restrykcje i nie ogłoszonego stanu wojennego. Bodnar jest całkiem oderwany od rzeczywistości jak cała PO.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Widmo(2020-03-29 19:54) Zgłoś naruszenie 52107

    Czy to nie Bodnar wstawił się za pedofilem zamiast za ofiarą?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • sympatyk Łukaszenki(2020-03-29 09:35) Zgłoś naruszenie 50141

    Czy zgodne z Konstytucją jest narażanie przez nieodpowiedzialnych ludzi życie i zdrowia innych ludzi ? Może Pan Rzecznik zamiast zajmować się nieodpowiedzialnymi obywatelami włączyłby się w pomoc biednym sklepowym, służbą medycznym , którzy chętnie odbyłyby 14 dniową izolacje siedząc w domu. Łukaszenko powiedział ,, pojechałeś to sieć tam.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • żołnierz(2020-03-31 20:36) Zgłoś naruszenie 41139

    Narażanie innych na chorobę zakaźną jest przestępstwem Panie Bodnar! Namawianie do popełnienia przestępstwa również a Pan to właśnie robi! Objęci kwarantanną są traktowani jak CI, którzy są dotknięci chorobą zakaźną a zatem dotyczy Ich zapis kodeks karny: Art. 161 (...) § 2. Kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Powiedz Pan o tych swobodach rodzinom Tych osób, których bliscy zmarli na koronowirusa. Umiesz Pan spojrzeć Im w oczy i powiedzieć, że masz to w d.....? Bo do tego sprowadza się Pana swoboda i namawianie do chodzenia po ulicy.

    Pokaż odpowiedzi (11)Odpowiedz
  • anna(2020-03-31 14:08) Zgłoś naruszenie 41119

    niezgodne z Konstytucją, super slogan :( szkoda tylko, że ten Pan nie bierze pod uwagę epidemii :( Czyli co ? im więcej nas umrze to będzie zgodne z Konstytucją ?

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • czytelnik(2020-04-01 09:05) Zgłoś naruszenie 4078

    Bodnar niech ze swoją mądrością przykarze koronawirusowi, że przemieszczenie nie jest zgodne z konstytucja, głupota też jest niezgodna z konstytucją

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ssss(2020-04-01 15:08) Zgłoś naruszenie 3025

    jednoosobowy Trybunał Konstytucyjny,

    Odpowiedz
  • konstytucja(2020-04-01 16:12) Zgłoś naruszenie 2952

    Od tego co jest zgodne z konstytucją a co nie jest decyduje tylko i wyłącznie trybunał konstytucyjny. RPO, Bodnar, wychowanek Georga Sorosa powinien o tym wiedzieć: Tak stanowi K O N S T Y T U C J A.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Obywatel RP(2020-03-31 15:35) Zgłoś naruszenie 2892

    Zajmujecie sie tym, czy to zgodne z konstytucją... a zastanawialiscie się, ilu Polaków umrze na TEGO wirusa, jeśli nie ograniczymy kontaktów międzyludzkich? Jest wielu tych, którzy się mądrują, choć nie majà wiedzy. Lepiej słuchajmy tych, co tę wiedzę mają i dobrze radzą, by naszych obywateli chronić i nie narażać ma chorobę czy śmierć... nie oceniajmy nie mając wiedzy

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Luci(2020-04-01 10:00) Zgłoś naruszenie 2562

    Prawo polityka jakiś Bodnar specustawy konstytucja swobody obywatelskie? Tak wam tych swobód brakuje? Co za ludzie? Co za mentalność. Tylko ja ja ja moje prawo moja konstytucja moje to moje siamto bo mi sie nalezy bo mam dosyc a kto mi zabroni itd. A gdzie sie pytam Wasza empatia zrozumienie i zwykły zdrowy rozsądek bando supermenów znad Wsły ktora mysli ze ich to nie dotyczy. Cały świat walczy z pandemią a tu niektórzy uparcie sądzą aaaatam grypka i jątrzą spory. Niektórzy staja na uszach i robią co mogą. Czy ty sie zastanowiłeś czy zrobiłeś cokolwiek pozytywnego w tej kwestii?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emeryt(2020-03-28 21:53) Zgłoś naruszenie 2418

    Do szkoły ,nazwisko piszemy z dużej litery.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Ferdek(2020-04-01 15:58) Zgłoś naruszenie 2332

    Czyli mogę jechać do ciebie i zasadzić ci kopa?

    Odpowiedz
  • kama(2020-04-01 11:03) Zgłoś naruszenie 2353

    Do Sara: 100% racji i w oparciu o art. 46 ust. 2 i 4 ustawy z 2008 r. Minister Zdrowia wydał rozporządzenie o wprowadzenie stanu epidemii. A ta ustawa przewiduje ostre środki w celu zwalczania epidemii. Bodnar więc niech nie histeryzuje, bo rozporządzenie ma oparcie w ustawie z 2008 r., a poza tym nie on orzeka o konstytucyjności przepisów.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz