Akta spraw administracyjnych przestaną korkować sprawy

autor: Dorota Beker26.03.2020, 17:00; Aktualizacja: 26.03.2020, 17:13
Wszystkiemu winna luka prawna, która nie określa terminu, w którym organ miałby odsyłać akta.

Wszystkiemu winna luka prawna, która nie określa terminu, w którym organ miałby odsyłać akta.źródło: ShutterStock

Akta sprawy administracyjnej pozostaną w jednym miejscu do czasu, gdy upłynie termin na złożenie skargi do sądu administracyjnego.

Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy – kodeks postępowania administracyjnego. Inicjatywa ta powstała jako doprecyzowanie przepisów obowiązujących obecnie. Do tej pory kwestia tego, jak długo akta sprawy I instancji pozostawały w dyspozycji organu II instancji, była nieuregulowana. Doprowadzało to wielokrotnie do sytuacji, w których osoba planująca wniesienie skargi do sądu administracyjnego najpierw musiała zlokalizować akta. Tu scenariusze były dwa. Pierwszy zakładał, że skarżący ma szczęście i całość akt znajdowała się ciągle w organie II instancji. W drugim część akt, obejmująca postępowanie w I instancji, została tam odesłana. W takiej sytuacji skarżący musiał poczekać, aż dotrą one do adresata, umówić się na zaznajomienie z częścią akt w organie I instancji, po czym powtórzyć tę samą czynność w organie II instancji. Tym samym strona chcąca skorzystać z uprawnienia do wniesienia skargi traciła czas na dublowanie czynności technicznych, które mogłyby zostać załatwione za jednym razem. Wszystkiemu winna luka prawna, która nie określa terminu, w którym organ miałby odsyłać akta.

Autorzy nowelizacji wskazują również na niepotrzebne ponoszenie przez administrację kosztów wielokrotnego wysyłania dokumentów. Sytuacja, w której organ I instancji, organ II instancji oraz sąd administracyjny są oddalone od siebie o kilkadziesiąt kilometrów, jest dosyć powszechna.

Dlatego też zaproponowano rozwiązanie, które zakładałoby, że akta sprawy I instancji wraz z aktami sprawy w II instancji pozostawałyby u organu odwoławczego aż do upływu terminu wniesienia skargi do sądu administracyjnego. Dzięki temu 30-dniowy termin na wniesienie skargi do sądu administracyjnego będzie mógł zostać spożytkowany na podejmowanie czynności merytorycznych, a nie poszukiwanie akt. 


Pozostało jeszcze 20% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane