ETPC: Nie wszyscy mają prawo do higieny

autor: Dominika Bychawska-Siniarska24.03.2020, 08:06; Aktualizacja: 24.03.2020, 08:08
Prawa człowieka mają za zadanie chronić w szczególności mniejszości i zapewnić im godne i bezpieczne warunki bytowe. Zdaje się, że trybunał przegapił możliwość ustanowienia w swoim orzecznictwie prawa do wody i ochrony praw grup nieuprzywilejowanych, które są szczególnie narażone w sytuacjach kryzysowych.

Prawa człowieka mają za zadanie chronić w szczególności mniejszości i zapewnić im godne i bezpieczne warunki bytowe. Zdaje się, że trybunał przegapił możliwość ustanowienia w swoim orzecznictwie prawa do wody i ochrony praw grup nieuprzywilejowanych, które są szczególnie narażone w sytuacjach kryzysowych.źródło: ShutterStock

10 marca 2020 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Hudorovič i inni p. Słowenii odnoszący się do warunków sanitarno-bytowych w romskim koczowisku. Dwóch pierwszych skarżących, ojciec i syn, zwracało się kilkakrotnie do władz miasta Ribnica w Słowenii o pomoc w poprawie warunków higienicznych. Mieszkali oni ponad 30 lat w drewnianych chatkach bez dostępu do wody i kanalizacji.

Władze zakupiły dla koczowiska zbiornik na wodę i generator prądu. Mieszkańcy sami mieli pokryć koszty utrzymania toalet. Po pewnym czasie generator, jak i zbiornik zostały sprzedane. Mieszkańcy obozowiska twierdzili, że zbiornik się zamulił i nie nadawał się do użytku. Kolejni to 14-osobowa rodzina z miasteczka Dobruška. Do jej domu nie została doprowadzona woda (zgody na przekop nie wyrazili sąsiedzi). Rodzina musiała czerpać wodę z miejskiej fontanny.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane