Polska zapłaci ponad 200 tys. zł za areszt przez pomyłkę

autor: Szymon Cydzik10.03.2020, 08:21; Aktualizacja: 10.03.2020, 08:21
Ponad 100 tys. zł odszkodowania i drugie tyle zadośćuczynienia ma otrzymać obywatel Rumunii, który przez pomyłkę spędził 13 miesięcy za kratami.

Ponad 100 tys. zł odszkodowania i drugie tyle zadośćuczynienia ma otrzymać obywatel Rumunii, który przez pomyłkę spędził 13 miesięcy za kratami.źródło: ShutterStock

Ponad 100 tys. zł odszkodowania i drugie tyle zadośćuczynienia ma otrzymać obywatel Rumunii, który przez pomyłkę spędził 13 miesięcy za kratami.

W sierpniu 2017 r. pochodzący z Rumunii inżynier wracał do rodzinnego państwa z Australii, gdzie starał się o pracę przy dużym projekcie infrastrukturalnym. Na lotnisku w Warszawie miał przesiąść się w samolot do Bukaresztu, gdy podczas kontroli paszportowej odprowadzono go na bok i oświadczono, że jest zatrzymany w związku z przestępstwem popełnionym w Katarze. Dopiero długo potem okazało się, że czyn miał miejsce 3 tygodnie po tym, jak rzekomy sprawca opuścił ten kraj, a sam wyrok skazujący został wydany zaocznie i nie był prawomocny. W takiej sytuacji nie ma podstaw do przeprowadzenia ekstradycji, dlatego mężczyzna pomyślnie przeszedł kontrole w Australii, Japonii i Niemczech, gdzie miał wcześniejsze przesiadki.

W Polsce jednak na podstawie e-maila wysłanego przez władze Kataru wpisano go na listę poszukiwanych. Brak umowy ekstradycyjnej dodatkowo wydłużył procedury. Zatrzymany został najpierw przewieziony do aresztu, gdzie – jak sam później relacjonował – nie dano mu ani posiłku, ani nawet materaca czy koca.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane