statystyki

Polska zapłaci ponad 200 tys. zł za areszt przez pomyłkę

autor: Szymon Cydzik10.03.2020, 08:21; Aktualizacja: 10.03.2020, 08:21
Ponad 100 tys. zł odszkodowania i drugie tyle zadośćuczynienia ma otrzymać obywatel Rumunii, który przez pomyłkę spędził 13 miesięcy za kratami.

Ponad 100 tys. zł odszkodowania i drugie tyle zadośćuczynienia ma otrzymać obywatel Rumunii, który przez pomyłkę spędził 13 miesięcy za kratami.źródło: ShutterStock

Ponad 100 tys. zł odszkodowania i drugie tyle zadośćuczynienia ma otrzymać obywatel Rumunii, który przez pomyłkę spędził 13 miesięcy za kratami.

W sierpniu 2017 r. pochodzący z Rumunii inżynier wracał do rodzinnego państwa z Australii, gdzie starał się o pracę przy dużym projekcie infrastrukturalnym. Na lotnisku w Warszawie miał przesiąść się w samolot do Bukaresztu, gdy podczas kontroli paszportowej odprowadzono go na bok i oświadczono, że jest zatrzymany w związku z przestępstwem popełnionym w Katarze. Dopiero długo potem okazało się, że czyn miał miejsce 3 tygodnie po tym, jak rzekomy sprawca opuścił ten kraj, a sam wyrok skazujący został wydany zaocznie i nie był prawomocny. W takiej sytuacji nie ma podstaw do przeprowadzenia ekstradycji, dlatego mężczyzna pomyślnie przeszedł kontrole w Australii, Japonii i Niemczech, gdzie miał wcześniejsze przesiadki.

W Polsce jednak na podstawie e-maila wysłanego przez władze Kataru wpisano go na listę poszukiwanych. Brak umowy ekstradycyjnej dodatkowo wydłużył procedury. Zatrzymany został najpierw przewieziony do aresztu, gdzie – jak sam później relacjonował – nie dano mu ani posiłku, ani nawet materaca czy koca.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane