Projekt nowelizacji prawa o notariacie. Wszystkie czynności notarialne mają być nagrywane

06.03.2020, 10:32; Aktualizacja: 06.03.2020, 10:34
Stawką w tej sprawie jest dobro naszych klientów, którzy nie życzą sobie inwigilowania ich życia prywatnego - mówi rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej

Stawką w tej sprawie jest dobro naszych klientów, którzy nie życzą sobie inwigilowania ich życia prywatnego - mówi rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnejźródło: ShutterStock

Senacka Komisja Ustawodawcza chce, by wszystkie czynności notarialne były nagrywane - pisze piątkowa „Rzeczpospolita".

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • nonparel(2020-03-08 19:10) Zgłoś naruszenie 40

    A dlaczego nie są nagrywane rozprawy w Sadzie Najwyższym o które zabiegał Rzecznika Praw Obywatelskich ale teraz nie odpowiedział na list jaki dostał od stowarzyszenia.

    Odpowiedz
  • Notariusz kolega(2020-03-08 13:05) Zgłoś naruszenie 373

    Brawo brawo. Do tej pory notariusze przedkładali projekt aktu i nie tłumaczyli poszczególnych zapisów. W projekcie znajdywały się zapisy, o których notariusz się nie zająknął. Teraz nie będzie to możliwe. W końcu notariusz jest od tego aby wszystko stronom wytłumaczyć, a nie tylko po to żeby wziąć pieniądze i sporządzić akt. W razie sporów w sądach, strony są przegrane, gdyż nie ma jak wykazać, że notariusz nie przyłożył się do pracy. No i oczywiście lament notariuszy, bo już nie będzie masówki, tylko trzeba będzie dokładniej wykonywać robotę. Wytłumaczenie każdemu klientowi wszystkiego zajmie więcej czasu. Tym samym notariusz przyjmie mniej klientów w danym dniu.

    Odpowiedz
  • Milena_Czerwiec(2020-03-07 14:59) Zgłoś naruszenie 426

    Uprzejmie informuję, że w Polsce nie ma obowiązku bycia notariuszem. Zresztą wielu notariuszy chętnie instaluje monitoring wokół kancelarii notarialnej - więc lubią być nagrywani

    Odpowiedz
  • Joanna(2020-03-06 19:56) Zgłoś naruszenie 166

    Koło mojego domu w sąsiednim budynku jest kancelaria notarialna i notariusze założyli monitoring obejmujący chodnik przed kancelarią notarialną. Nagrywają wszystkich przechodniów i niczym się nie przejmują. Nie złożyliśmy skargi do sądu, bo sędzia jest mężem małżonki, a mieszkamy w małej miejscowość, gdzie prawnicy się znają. Więc, jeżeli notariusze nagrywają cały ruch na chodniku - czego się boją, jak sami będą nagrywani ?

    Odpowiedz
  • Legart(2020-03-06 12:58) Zgłoś naruszenie 1122

    Polska to dziwny kraj. Wielkim nakładem sił i środków (nie nadających się do osiągnięcia celu), próbuje eliminować niewielkie patologie w nielicznych miejscach. Pomijając wielkie patologie w miejscach licznych - które zwałczyć łatwo - przez samo uproszczenie prawa. Polska nie prowadzi rachunku zysków i strat. A postawię orzechy przeciw dukatom, że filmowanie odczytywania aktu notarialnego zapobiegnie "patologiom" (szkodom) o mniejszej watości, niż koszt nagrywania i magazynowania zbytecznych danych. Czy to ustawa sponsorowana przez producentów płyt CD?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • a po co?(2020-03-06 12:46) Zgłoś naruszenie 1116

    Państwo przesady. Owszem, obecnie nagrywane są rozprawy sądowe (co ma realnie dość wysoką kłopotliwość techniczą i niską użyteczność, i tak wszyscy wolą pisemne protokoły, bo są łatwiejsze w obsłudze - więc mamy "dwutorowość: pisemno-nagrywalną"). A teraz nagrywane ma być czytanie umowy spisanej na piśmie. A PO CO!? Jaka jest wartość dodana dla Polski i Polaków? Jeśli tak niska, jak zysk z nagrywania rozpraw, to powiem wprost: NIE WARTO MARNOWAĆ PIENIĘDZY.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Będą się bronić przed tym rękoma i nogami(2020-03-06 12:41) Zgłoś naruszenie 178

    Nagrania tak jak akty będą w kancelarii, więc nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Wystarczy zgodnie z etyką i prawem wykonywać swoje obowiązki. Teraz nie jest to normą. Jest pytanie: Jak będzie jakiś przekręt to powiedzą, że się nie nagrało lub coś się zepsuło - co ustawodwca na to? wzieli taki przypadek pod uwagę, jakie sankcje będą za brak nagrania?

    Odpowiedz
  • Mieszko(2020-03-06 12:40) Zgłoś naruszenie 337

    Brawo ! najwyższy czas ! koniec z tą patologią ! Należy jeszcze zakazać notariuszom prowadzenia działalności gospodarczej związanej z zarządzaniem nieruchomościami. Np. małżeństwo notariuszy w Krakowie prowadzący kancelarię notarialną przy ul. Karmelickiej, równolegle w tej kancelarii notarialnej mają zarejestrowaną działalność gospodarczą: "Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi".

    Odpowiedz
  • Drama(2020-03-06 11:00) Zgłoś naruszenie 921

    -Zatem, chce pan wystąpić w naszym filmie? Jakie ma pan kwalifikacje? - Od dziesięciu lat jestem notariuszem. - Witamy w zespole. Będzie Pan tak uprzejmy i podpowie coś tym dyletantom po filmówce?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz