Wspólnik wypowiada umowę? Spółka jawna kończy byt, firma działa

autor: Marcin Nagórek03.03.2020, 11:35; Aktualizacja: 03.03.2020, 11:35
komputer, dokument, firma, rozliczenia, podatki, rachunki

Jestem jednym z dwóch wspólników spółki jawnej. Drugi wspólnik złożył w spółce wypowiedzenie umowy spółki z ofertą, abym przejął majątek spółki i rozliczył się z nim. Czy w tej sytuacji będę musiał formalnie zlikwidować spółkę, czy może konieczne jest orzeczenie sądu?źródło: ShutterStock

Jestem jednym z dwóch wspólników spółki jawnej. Drugi wspólnik złożył w spółce wypowiedzenie umowy spółki z ofertą, abym przejął majątek spółki i rozliczył się z nim. Czy w tej sytuacji będę musiał formalnie zlikwidować spółkę, czy może konieczne jest orzeczenie sądu?

Warto przede wszystkim przypomnieć istotę wspomnianej spółki jawnej. Otóż zgodnie z art. 22 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h) spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Do istnienia spółki koniecznych jest co najmniej dwóch wspólników (por. postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 21 listopada 2017 r., sygn. akt I ACz 1815/17). Skoro więc w dwuosobowej spółce jawnej pozostaje jeden ze wspólników, to dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa w tej formie prawnej jest niemożliwe.

Natomiast z punktu widzenia podanego stanu faktycznego istotne znaczenie mają regulacje prawne zawarte w art. 58 k.s.h. Zgodnie z nim rozwiązanie spółki powodują:


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane