statystyki

Wspólnik wypowiada umowę? Spółka jawna kończy byt, firma działa

autor: Marcin Nagórek03.03.2020, 11:35; Aktualizacja: 03.03.2020, 11:35
komputer, dokument, firma, rozliczenia, podatki, rachunki

Jestem jednym z dwóch wspólników spółki jawnej. Drugi wspólnik złożył w spółce wypowiedzenie umowy spółki z ofertą, abym przejął majątek spółki i rozliczył się z nim. Czy w tej sytuacji będę musiał formalnie zlikwidować spółkę, czy może konieczne jest orzeczenie sądu?źródło: ShutterStock

Jestem jednym z dwóch wspólników spółki jawnej. Drugi wspólnik złożył w spółce wypowiedzenie umowy spółki z ofertą, abym przejął majątek spółki i rozliczył się z nim. Czy w tej sytuacji będę musiał formalnie zlikwidować spółkę, czy może konieczne jest orzeczenie sądu?

Warto przede wszystkim przypomnieć istotę wspomnianej spółki jawnej. Otóż zgodnie z art. 22 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h) spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Do istnienia spółki koniecznych jest co najmniej dwóch wspólników (por. postanowienie Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 21 listopada 2017 r., sygn. akt I ACz 1815/17). Skoro więc w dwuosobowej spółce jawnej pozostaje jeden ze wspólników, to dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa w tej formie prawnej jest niemożliwe.

Natomiast z punktu widzenia podanego stanu faktycznego istotne znaczenie mają regulacje prawne zawarte w art. 58 k.s.h. Zgodnie z nim rozwiązanie spółki powodują:


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane