statystyki

Postępowanie przed urzędem patentowym. Od 27 lutego ma być prościej i sprawniej

autor: Marek Rumak, Kaja Seń, Katarzyna Kozyra25.02.2020, 10:18; Aktualizacja: 25.02.2020, 10:21
wynalazek, pomysł, patent, przedsiębiorca, innowacje

Rozszerzenie kręgu osób, które mogą być pełnomocnikami przy rejestracji wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych, wprowadzenie możliwości ograniczenia patentu poprzez samego zainteresowanego – te i inne zmiany wprowadzi od 27 lutego nowela prawa własności przemysłowejźródło: ShutterStock

Zmiany, które już za kilka dni wejdą w życie, mają przede wszystkim uprościć, usprawnić i przyspieszyć proces uzyskania ochrony na prawa własności przemysłowej.

Chodzi o ustawę z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej (Dz.U. poz. 2309). Zmiany, które już za kilka dni wejdą w życie, mają przede wszystkim uprościć, usprawnić i przyspieszyć proces uzyskania ochrony na prawa własności przemysłowej. Cele, jakie przyświecają ustawodawcy, to m.in.:

  • przyspieszenie postępowania spornego w sprawach o unieważnienie albo stwierdzenie wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji,
  • skrócenie terminów do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku decyzji dotyczącej ponownego rozpatrzenia sprawy przez Urząd Patentowy RP (UPRP),
  • skrócenie czasu oczekiwania na wydanie dokumentów potwierdzających udzielenie prawa wyłącznego,
  • odstąpienie od zasady sporządzania pisemnego uzasadnienia decyzji z urzędu.

Nowela wprowadza też całkowicie nowe rozwiązania do ustawy z 30 czerwca 2000 r. − Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 776; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2309). Nowościami są m.in.: instytucja „poszukiwania międzynarodowego”, rozszerzenie możliwości zwolnienia z opłat okresowych za pierwszy okres ochrony na wzory przemysłowe i znaki towarowe czy też instytucja ograniczenia patentu poprzez zmianę zastrzeżeń patentowych. Profesjonalni pełnomocnicy zyskają więcej uprawnień w postępowaniach przed UPRP, a pracownicy urzędu szybciej uzyskają status ekspertów.

Znowelizowane przepisy to również efekt postulatów, które wielokrotnie zgłaszane były przez podmioty zajmujące się w praktyce prawem własności przemysłowej w Polsce oraz przedsiębiorców, w których interesie leżało przyspieszenie postępowań toczących się przed UPRP.

Zmiany są w dużej mierze wynikiem dostosowania krajowych przepisów do regulacji unijnych. Przede wszystkim do Konwencji o udzielaniu patentów europejskich z 5 października 1973 r. (Dz.U. z 2004 r. nr 79, poz. 737) i Układu o współpracy patentowej z 19 czerwca 1970 r. (Dz.U. z 1991 r. nr 70, poz. 303). Nowelizacja ma również na celu wyeliminowanie funkcjonujących błędów oraz wątpliwości interpretacyjnych związanych z implementacją dyrektywy 2004/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej (Dz.Urz. UE z 2004 r. L 157, s. 45). Ujednolicona została terminologia stosowana przez polski porządek prawny z tą stosowaną przez Konwencję o udzielaniu patentów europejskich oraz akty ją rewidujące. Szczególnie istotne wydaje się doprecyzowanie pojęcia wynalazku oraz przesłanek odmowy udzielenia patentu. Przedstawiamy najważniejsze dla przedsiębiorców regulacje.

zmiana 1: łatwiej o unieważnienie

W postępowaniach o unieważnienie patentu zrezygnowano z wymogu wykazania interesu prawnego. A zatem po 27 lutego będzie mógł o to wystąpić w zasadzie każdy.

Każdy patent może zostać unieważniony na wniosek, jeżeli wnioskodawca wykaże, że nie zostały spełnione warunki do jego uzyskania (np. rozwiązanie problemu technicznego nie jest oryginalne i nowe), wynalazek nie został przedstawiony na tyle jasno i wyczerpująco, aby znawca mógł ten wynalazek urzeczywistnić lub jeżeli patent został udzielony na wynalazek nieobjęty treścią zgłoszenia.

Obecnie, aby złożyć wniosek o unieważnienie patentu, należy wykazać, że wnioskodawca ma interes prawny w żądaniu jego unieważnienia, czyli np. musi wykazać, że jest konkurentem uprawnionego z patentu, a ten blokuje mu dostęp do rynku właśnie poprzez powoływanie się na prawo do wynalazku. Po wejściu w życie nowelizacji z takim wnioskiem będzie mógł wystąpić każdy. Zmiana ma na celu przyspieszenie procedury unieważnienia patentów. UPRP nie będzie musiał zatem analizować, czy interes prawny po stronie wnioskodawcy został wykazany. Niewykluczone, że spowoduje to większą liczbę spraw o unieważnienie patentu.

zmiana 2. możliwe ograniczenie przez uprawnionego


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane