statystyki

Rząd na nowo określi system legalnych miar

autor: Szymon Cydzik25.02.2020, 16:00
Zgodnie z uzasadnieniem projektu nowe definicje mają odzwierciedlać najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technik i wzorów pomiarowych oraz służyć dokładności i przejrzystości pomiarów.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu nowe definicje mają odzwierciedlać najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technik i wzorów pomiarowych oraz służyć dokładności i przejrzystości pomiarów.źródło: ShutterStock

Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia, które dostosowuje polskie definicje jednostek SI do europejskich wymogów.

W 2018 r. odbyła się 26. Generalna Konferencja Miar (CGPM), podczas której sformułowano i zatwierdzono nowe definicje podstawowych jednostek Międzynarodowego Układu Jednostek Miar (SI). Zostały one następnie przyjęte w dyrektywie Komisji (UE) 2019/1258 z 23 lipca 2019 r. Zobowiązuje ona państwa członkowskie do przyjęcia nowych definicji miar do 13 maja 2020 r. i stosowania ich od 13 czerwca.

Nowe definicje dotyczą następujących jednostek miar: sekunda, metr, kilogram, amper, kelwin, mol i kandela. Zmiany w większości są niewielkie i mają charakter redakcyjny, ale np. w przypadku kilograma, zamiast definicji odnoszącej się do prototypu znajdującego się w Międzynarodowym Biurze Miar w S é vres, wprowadzono taką odwołującą się do stałej Plancka i powiązaną z opisem metra i sekundy. Podobnie w definicji kelwina odwołano się do stałej Boltzmanna, a w opisie mola przytoczono liczbę Avogadra.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane