statystyki

Rząd na nowo określi system legalnych miar

autor: Szymon Cydzik25.02.2020, 16:00
Zgodnie z uzasadnieniem projektu nowe definicje mają odzwierciedlać najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technik i wzorów pomiarowych oraz służyć dokładności i przejrzystości pomiarów.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu nowe definicje mają odzwierciedlać najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technik i wzorów pomiarowych oraz służyć dokładności i przejrzystości pomiarów.źródło: ShutterStock

Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia, które dostosowuje polskie definicje jednostek SI do europejskich wymogów.

W 2018 r. odbyła się 26. Generalna Konferencja Miar (CGPM), podczas której sformułowano i zatwierdzono nowe definicje podstawowych jednostek Międzynarodowego Układu Jednostek Miar (SI). Zostały one następnie przyjęte w dyrektywie Komisji (UE) 2019/1258 z 23 lipca 2019 r. Zobowiązuje ona państwa członkowskie do przyjęcia nowych definicji miar do 13 maja 2020 r. i stosowania ich od 13 czerwca.

Nowe definicje dotyczą następujących jednostek miar: sekunda, metr, kilogram, amper, kelwin, mol i kandela. Zmiany w większości są niewielkie i mają charakter redakcyjny, ale np. w przypadku kilograma, zamiast definicji odnoszącej się do prototypu znajdującego się w Międzynarodowym Biurze Miar w S é vres, wprowadzono taką odwołującą się do stałej Plancka i powiązaną z opisem metra i sekundy. Podobnie w definicji kelwina odwołano się do stałej Boltzmanna, a w opisie mola przytoczono liczbę Avogadra.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane