statystyki

Koszty uzyskania przychodu zleceniobiorcy – uczestnika PPK

20.02.2020, 07:58; Aktualizacja: 20.02.2020, 10:49
W przypadku pracownika miesięczne koszty uzyskania przychodu mają charakter kwotowy, a nie procentowy – jak w przypadku zleceniobiorcy.

W przypadku pracownika miesięczne koszty uzyskania przychodu mają charakter kwotowy, a nie procentowy – jak w przypadku zleceniobiorcy.źródło: ShutterStock

Kilka osób w naszej firmie jest zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. W związku z tym, że z tego tytułu podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, niedługo zapiszemy je do PPK. Chcielibyśmy wiedzieć, czy od wpłat do PPK – w części finansowanej przez zleceniodawcę, stanowiącej przychód zleceniobiorcy – nalicza się koszty uzyskania przychodu? A jeśli tak, to jaka powinna być prawidłowa kolejność działań przy ich obliczaniu?

Tak. Wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający (tu: zleceniodawcę) stanowią przychód zleceniobiorcy, podlegający opodatkowaniu. I od tego przychodu przysługują koszty uzyskania przychodu.

Należy pamiętać, że zasady opodatkowania przychodów z wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający wynikają z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej „ustawa o PIT”) i są one takie same jak przy innych świadczeniach dla danej osoby zatrudnionej. Także obowiązki płatnika są analogiczne do tych, jakie obowiązują przy innych świadczeniach dla tej osoby.

Oznacza to, że wpłaty podstawowe i dodatkowe sfinansowane ze środków zleceniodawcy i przekazane na rachunek uczestnika PPK (zleceniobiorcy) stanowią dla zleceniobiorcy przychód z umowy zlecenia, o którym mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT, w związku z otrzymaniem nieodpłatnego świadczenia. Od tego przychodu przysługują koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o PIT. Koszty te stanowią 20 proc. uzyskanego przychodu, z tym że oblicza się je od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Koszty uzyskania przychodów powinny być obliczane od łącznego przychodu zleceniobiorcy, uwzględniającego wpłatę do PPK sfinansowaną przez zleceniodawcę, w związku z czym właściwy jest następujący schemat postępowania: kwota wynagrodzenia brutto zleceniobiorcy – składki na ubezpieczenia społeczne + wpłata do PPK sfinansowana przez zleceniodawcę – koszty uzyskania przychodu = podstawa podatku.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • mirek(2020-03-29 15:51) Zgłoś naruszenie 10

    Nie przepadam za moim pracodawcą i tym większą radość sprawia mi wiedza o tym, że ten sknerus dołoży mi się przy pracowniczych planach kapitałowych do moich oszczędności. Faktem jest to, że 1,5% to niewiele, ale już widzę jak go sama ta myśl boli :p

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane