statystyki

Maleją szanse na wypłaty odszkodowań dla kobiet spoza Francji, którym wszczepiono niebezpieczny silikon przemysłowy

autor: Sławomir Wikariak10.02.2020, 09:13; Aktualizacja: 10.02.2020, 09:13
Rozpoznawana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawa to pokłosie głośnego skandalu związanego z implantami produkowanymi przez francuską firmę Poly Implant Prothèse (PIP).

Rozpoznawana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawa to pokłosie głośnego skandalu związanego z implantami produkowanymi przez francuską firmę Poly Implant Prothèse (PIP).źródło: ShutterStock

Rozpoznawana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawa to pokłosie głośnego skandalu związanego z implantami produkowanymi przez francuską firmę Poly Implant Prothèse (PIP).

W 2001 r., próbując zrekompensować sobie straty na rynku amerykańskim, zaczęła ona stosować tańszy silikon przemysłowy zamiast medycznego. Jak się później okazało, był on dużo bardziej narażony na pęknięcia, co kończyło się nawet śmiercią. W 2010 r., po nagłośnieniu afery, firma splajtowała. Do tego czasu jej implanty wszczepiono 400 tys. pacjentek na całym świecie. Masowo wymieniały one je później na produkty zrobione z bezpieczniejszego silikonu.

Francuskie prawo wymaga, by producenci wyrobów medycznych byli ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej. PIP miała taką polisę, ale zawierała ona klauzulę ograniczającą odpowiedzialność wyłącznie do terytorium Francji. Jeśli więc implant wszczepiono we Francji, to ubezpieczyciel wypłacał odszkodowanie (ugody opiewały na kwoty kilkunastu tysięcy euro). Jeśli jednak zabieg był dokonywany w Niemczech, Danii czy Polsce, to ubezpieczyciel odmawiał odszkodowania, powołując się na wspomnianą klauzulę. W Polsce problem nie jest znaczący – jak informowały media branżowe w 2015 r. roszczenia wysunęło 14 obywatelek naszego kraju.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane