Co może rozwiązać konflikt w polskim sądownictwie? [ROZMOWA z Kozielewiczem]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak10.02.2020, 07:40; Aktualizacja: 10.02.2020, 09:22
Prerogatywa prezydenta co do powołania sędziego nie może być poddana kontroli w żadnym trybie postępowania. Ale to nie znaczy, że nie jest możliwe przyjęcie wadliwości powołania sędziego

Prerogatywa prezydenta co do powołania sędziego nie może być poddana kontroli w żadnym trybie postępowania. Ale to nie znaczy, że nie jest możliwe przyjęcie wadliwości powołania sędziegoźródło: ShutterStock

- Prerogatywa prezydenta co do powołania sędziego, nie może być poddana kontroli, w jakimkolwiek trybie postępowania - mówi szef PKW i sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz. Proponuje jednak dwa przypadki stwierdzania wadliwości powołania sędziego przez nową KRS - gdy w procedurze nominacji doszło do przestępstwa i wyroku skazującego lub gdy prezydent za powołanie danego sędziego został skazany przez Trybunał Stanu – mówi Wiesław Kozielewicz, odchodzący szef PKW, sędzia Sądu Najwyższego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

 • Niemcy się szybko i starannie oczyścili (2020-02-10 08:41) Zgłoś naruszenie 169

  Konflikt rozwiąże nie biadolenie gości DGP, ale pełna "dekomunizacja" tak jak np: w Niemczech - odejście postkomunistycznej kasty o poglądach z PRL rozwiązuje problem WS. Ani kroku w tył w stosunku do antypolskiej Kasty łamiącej polskie prawa (Konstytucję) - to polityczna hucpa wspomagana przez lewacko-liberalną większość UE.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • rr(2020-02-10 09:25) Zgłoś naruszenie 127

  Nie konflikt ale PROBLEM jest do rozwiązania. Bo jak rozumiem rozwiązanie konfliktu to ma być powrót do starego. Problem natomiast to całkowicie urzędniczy model władzy sądowniczej. Sędzia to urzędnik państwowy z niezwykłymi przywilejami.Żeby można było mówić o trójpodziale władzy, władza powinna pochodzić bezpośrednio od suwerena. Tutaj ten element nie jest zachowany. Sędziego nie wybiera społeczeństwo. W zasadzie nawet mianowanie ma charakter formalny, bo nie można tutaj poważnie mówić o jakiej ocenie cech osobowych kandydata dokonywanych przez prezydenta. Obecny model nie daje podstaw o mówieniu o trójpodziale władzy, ale nawet narusza kolejny artykuł konstytucji mówiący na nadrzędności władzy suwerena (społeczeństwa). A jaką władzę ma suweren w przypadku sądownictwa. Co to za władza, jak suweren nie ma nic do powiedzenia. Suweren jest władzy całkowicie pozbawiony.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • abc(2020-02-10 10:43) Zgłoś naruszenie 117

  "Demokratyczna zasada suwerenności narodu nie pozwala na kooptację, nie pozwala na wybór sędziów przez sędziów, nie pozwala na sędziokrację (...)"

  Odpowiedz
 • fakt(2020-02-10 10:45) Zgłoś naruszenie 108

  "Wielokrotnie mówiłem, że wymiar sprawiedliwości, łącznie z prokuraturą trzeba zaorać i zbudować od nowa. Nie zmieni się obecnej mentalności sędziów i prokuratorów. Oni są nauczeni bezkarności" - te ostre słowa padły z ust posła Kukiz15, Jerzego Jachnika w programie "Woronicza 17". Wymiar sprawiedliwości, ten, który wciąż mamy, jest żywcem przeniesiony z PRL, a stworzony prze NKWD.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • fakty(2020-02-10 10:47) Zgłoś naruszenie 84

  W wyniku dekomunizacji sądownictwa w NRD pracę straciło ponad 60 proc. sędziów. A jak było w Polsce? Po 1989 roku Niemcy wyszli z bardzo racjonalnego założenia, iż warunkiem powodzenia transformacji ustrojowo-gospodarczej w NRD będzie dokonanie kompleksowej "dekomunizacji" państwowej służby cywilnej, w tym przede wszystkim oczyszczenie stanu sędziów i prokuratorów. W wyniku lustracji personalnej już w 1991 roku z pracą musiało się pożegnać 61,7 proc. sędziów i aż 67,8 proc. prokuratorów wywodzących się z NRD. Tymczasem w Polsce elity uznały, że "sędziowie oczyszczą się sami", a pierwszy po 1989 roku rząd, który chciał ujawnić listę TW, został obalony.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • cóż.(2020-02-10 13:16) Zgłoś naruszenie 64

  Co może rozwiązać konflikt w polskim sądownictwie? --tylko - nowelizacja konstytucji !!!! usunięcie ...tendencyjnych zapisów -- przyzwalających na - "KASTOWOŚĆ" -!!!

  Odpowiedz
 • m(2020-02-10 14:49) Zgłoś naruszenie 31

  Całkowita wymiana kadr sądowych i urzędniczych na ludzi dojnej zmiany. Prawo już zmieniono tak, że zwykły człowiek ma więcej płacić i nie wiedzieć dlaczego zapadł taki czy inny wyrok. Oto co rozwiąże konflikt. Ludzie Ordo Iuris i ich poplecznicy z kapłanami i ich krewnymi będą ludzi sądzić bez możliwości obrony sądzonych.

  Odpowiedz
 • Bert(2020-03-23 22:22) Zgłoś naruszenie 00

  w polskim sądownictwie nie ma żadnego konfliktu. Są śmiecie do pozamiatania po PRLu i PRLu bis

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane