SN: Postępowanie przed TK dot. sporu kompetencyjnego podlega umorzeniu

30.01.2020, 14:50; Aktualizacja: 30.01.2020, 14:52
Sąd Najwyższy

Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym ws. sporu kompetencyjnego, zainicjowane przez marszałek Sejmu, podlega umorzeniu ze względu na niedopuszczalność wydania orzeczenia - głosi stanowisko Sądu Najwyższego, jednego z uczestników postępowania w tej sprawie.źródło: ShutterStock

Postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym ws. sporu kompetencyjnego, zainicjowane przez marszałek Sejmu, podlega umorzeniu ze względu na niedopuszczalność wydania orzeczenia - głosi stanowisko Sądu Najwyższego, jednego z uczestników postępowania w tej sprawie.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • KON-STY-TU-CJA(2020-01-30 15:03) Zgłoś naruszenie 4430

    Widać więc jasno w stanowiskach stron , że jest wyraźny spór kompetencyjny , czyli czekamy na orzeczenie TK 25 lutego.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Legart(2020-01-30 15:47) Zgłoś naruszenie 3638

    Oczywiście, że nie ma sporu kompetencyjnego - jako kategorii PRAWNEJ. Nigdy nie było. I to dla prawników jest powszechnie oczywiste. Jest inny spór: spór faktyczny (polityczny) - o to, czy politycy są związani prawem i orzeczeniami Sądów, czy też mogą robić co chcą, bo zostali wybrani "wolą Suwerena". Jest to spór fundamentalny jeśli chodzi o patrzenie na państwo i konstrukcję państwa. Spór między woluntaryzmem prawniczym (wola większości wyrażona przez polityka jest prawem wyłącznym), a państwem nowożytnym: zasadą trójpodziału i równoważenia władz. Ale nie jest to coś, co się nazywa "sporem kompetencyjnym". Nie ma płaszczyzny prawnej sporu - ani pozytywnego ani negatywnego, bo organy wykonywały swoje kompetencje rozłącznie.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Zenon(2020-01-30 15:49) Zgłoś naruszenie 2529

    Przygłupska i reszta TK może najwyżej wstrzymać sr aczkę po zażyciu środków farmakologicznych. A Krycha po zeżarciu wiaderka sałatki i obstrukcji po niej.!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emeryt prawnik(2020-01-30 19:46) Zgłoś naruszenie 2521

    Pierwsze skrzypce gra osoba wybrana na sędziego przez Radę Państwa PRL i to jest perfidia...............Spór kompetencyjny to wytwór niedouczonych prawników !!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Lucyfer(2020-01-31 07:06) Zgłoś naruszenie 521

    Wielce Szanowna Pani Giersdorf,zwracam się z zapytaniem czy Sad Ostateczny ma prawo jeszcze orzekać?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • SN lamie prawo(2020-01-31 07:41) Zgłoś naruszenie 1415

    Sąd Najwyższy nie jest umocowany do oceny hierarchicznej zgodności (konstytucyjności) aktu stanowienia prawa – ustawy albo ratyfikowanej umowy międzynarodowej. Kontrola tych aktów w polskim porządku konstytucyjnym została zastrzeżona zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, a także w świetle orzecznictwa, do TK jako sądu konstytucyjnego. Polska ustawa zasadnicza przyjmuje bowiem model constitutional review, tj. skoncentrowanej kontroli konstytucyjności prawa. W razie niemożności wykładni w zgodzie z Konstytucją RP i usunięcia w ten sposób powstałych wątpliwości, sąd powinien zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym. Dotyczy to także tych przypadków, gdy niezgodność treści badanych norm zdaniem sądu jest „oczywista”. Sąd Najwyższy obowiązany jest natomiast w każdej sprawie do dokonania oceny zgodności z Konstytucją RP aktu stosowania prawa. Ma obowiązek dokonać tego każdorazowo wówczas, gdy akt ten ma wpływać na czynności procesowe, w tym na rozstrzygnięcie tego Sądu. Aktem stosowania prawa tego rodzaju jest z pewnością uchwała połączonych Izb Sądu Najwyższego, z uwagi na fakt, iż wiąże ona inne składy tego Sądu – uzasadnienie, do postanowienia o pytaniach prejudycjalnych, autorstwa prof. Kamila Zaradkiewicza, jeszcze jaskrawiej ukazuje braki i słabość argumentacji, która płynie z wyjątkowo niechlujnej uchwały Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020. Rzeczywiste cele zawarte w uchwale są oczywiste i nie mają wiele wspólnego z prawem. Za to z grą polityczną już bardzo dużo. Uzasadnienie sędziego Zaradkiewicza jasno też podkreśla ważną tezę, z której wynika, ze sąd powołany jest do stosowania, a nie stanowienia prawa.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Pytania Pytania Pytania(2020-01-31 16:42) Zgłoś naruszenie 86

    Nareszcie widzę tutaj że zebrało sie grono kompetentnych osób. Czy w związku z Konstytucja legalne jest działanie Ustawy z 2008r o Emeryturach POmostwoych z mocą wsteczną. na rozk 1989 odbierając w ten sposób wiek emerytalny młodszym pracownikom.. Czy zatrudnionych na młodszych i starszych nie baczac na to ze Ci modsi mieli więcej lat pracy w uznawanych nieb i szkodliwych war pracy niz Ci starsi? Czy wreszcie odliczanie od stażu emerytalnego absencji w tym chorobowej bez na odmianę doliczenia czasu pracy ponad-ustawowo przepracowanego jest zgodne z Konstytucją

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz