SN: Za niedostateczną informację medyczną należy się zadośćuczynienie

autor: Michał Culepa30.01.2020, 07:42; Aktualizacja: 30.01.2020, 07:42
Źródłem sprawy było tragiczne wydarzenie podczas biegu sylwestrowego w Krakowie w 2004 r. Jeden z jego uczestników, 15-letni wówczas Krzysztof G., zasłabł po dobiegnięciu do mety.

Źródłem sprawy było tragiczne wydarzenie podczas biegu sylwestrowego w Krakowie w 2004 r. Jeden z jego uczestników, 15-letni wówczas Krzysztof G., zasłabł po dobiegnięciu do mety.źródło: ShutterStock

Szpital musi prowadzić terapię i rehabilitację chorego możliwie najlepszymi metodami, a gdy są one w nim niedostępne, powinien rzetelnie i w sposób zrozumiały poinformować pacjenta lub jego rodzinę. Zaniedbania powodują konieczność zapłaty zadośćuczynienia dla chorego – orzekł Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy było tragiczne wydarzenie podczas biegu sylwestrowego w Krakowie w 2004 r. Jeden z jego uczestników, 15-letni wówczas Krzysztof G., zasłabł po dobiegnięciu do mety. W szpitalu okazało się, że doznał ciężkiego udaru mózgu, czego efektem było porażenie znacznej części ciała i afazja (utrata mowy i zdolności ruchu). Mimo wdrożenia przez szpital specjalistycznego leczenia i rehabilitacji rodzina chłopca pozwała Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, gdzie był leczony.

Żądała 400 tys. zł za – jak to określono w pozwie – nienależyte leczenie i rehabilitację (zarzucono zbyt późną i niedostatecznie szybką diagnostykę oraz błędy w leczeniu i rehabilitacji) oraz 300 tys. zł z tytułu naruszenia praw pacjenta. W tym drugim przypadku zarzuty dotyczyły przede wszystkim kwestii niedostatecznej – zdaniem pozywających – rehabilitacji neurologicznej i braku należytego poinformowania rodziny pacjenta o tym, że szpital nie jest w stanie przeprowadzić rehabilitacji w możliwie najlepszy dla chorego sposób.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane