statystyki

Pani praworządność: Kim jest Věra Jourová, która stała się twarzą sporu Brukseli z rządem PiS

autor: Magdalena Cedro25.01.2020, 08:45; Aktualizacja: 25.01.2020, 09:33
Historia urzędniczki pokrzywdzonej przez wymiar sprawiedliwości dobrze wpisywała się w hasła zbuntowanego ruchu ANO 2011 założonego przez dzisiejszego premiera Andreja Babiša. Miliarder, w przeszłości należący do partii komunistycznej, jeden z najbogatszych ludzi w Czechach, właściciel koncernu spożywczego AGROFERT i największej grupy medialnej w kraju, wszedł do polityki, zapowiadając rozliczenie ze skorumpowanymi elitami. T

Historia urzędniczki pokrzywdzonej przez wymiar sprawiedliwości dobrze wpisywała się w hasła zbuntowanego ruchu ANO 2011 założonego przez dzisiejszego premiera Andreja Babiša. Miliarder, w przeszłości należący do partii komunistycznej, jeden z najbogatszych ludzi w Czechach, właściciel koncernu spożywczego AGROFERT i największej grupy medialnej w kraju, wszedł do polityki, zapowiadając rozliczenie ze skorumpowanymi elitami. Tźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: JULIEN WARNAND

Věra Jourová na własnej skórze przekonała się, jak to jest być ofiarą wymiaru sprawiedliwości.

P rzyjeżdżająca w niedzielę czeska polityk i unijna komisarz odpowiedzialna za wartości i przejrzystość jest już jednym z najbardziej wpływowych brukselskich urzędników.

Stała się twarzą sporu Brukseli z rządem PiS o praworządność. We Wspólnocie ceniona jest za walkę z technologicznymi gigantami o ochronę danych. W kraju jej politycznym sojusznikiem jest premier i miliarder Andrej Babiš, który sam jest podejrzewany o sprzeniewierzanie środków europejskich.

Magazyn DGP z 24 stycznia 2020 r.

Magazyn DGP z 24 stycznia 2020 r.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Z eurofunduszami i praworządnością wiąże się także osobista historia Czeszki.

Próbowali ją złamać

Jourová spędziła w areszcie 33 dni. W książce „Cesta z panoptika” opisała swoją próbę samobójczą. „To było absolutne dno moich dni w celi. Potem wszystko miało się jakoś odbić” – napisała. Obecna komisarz, odpowiedzialna m.in. za praworządność, trafiła do aresztu w związku z pełnieniem funkcji wiceministra rozwoju regionalnego w rządzie socjaldemokratów w latach 2004–2006.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

 • Zev(2020-01-25 16:02) Zgłoś naruszenie 10049

  Jourova to nie jest zadna tam twarz tylko jeszcze jeden lewicowy posluszny i uzyteczny idiota- funkcjonariusz eurokolchozu.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • gosc(2020-01-25 16:14) Zgłoś naruszenie 9540

  nikim postkomuna wypad od prawozadnosci w POLSCE zajmij sie Francja Hiszpania

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ale my wyborcy PIS-u nie mamy zamiaru bezczynnie(2020-01-25 20:55) Zgłoś naruszenie 6130

  patrzeć na to co było dotychczas przez 30 lat przerabiane na niekorzyść szerokiego grona obywateli.Sądy teraz będą nie zależne i kontrolowane,a władza zarządzania państwem,będzie oddzielona od ingerencji w prowadzeniu sprawiedliwych postępowań.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • no i masz ci los sprzeniewieżania się w UE.(2020-01-25 09:56) Zgłoś naruszenie 5822

  jak są tam ludzie pokomunizmem zalatującym z oddali. ??//

  Odpowiedz
 • słuchać się tego już nie da(2020-01-25 20:07) Zgłoś naruszenie 465

  Problem jest taki, że to wszystko jest biciem piany. W tej dyskusji nie ma miejsca na argumenty merytoryczne. Czy przywileje jakichś grup zawodowych, rzeczywiście się państwu opłacają? Czy działanie systemu prawnego jest dla jego klientów prawidłowie. Jak społeczeństwo, jako klient ocenia jego działanie. Czy przestrzeganie prawa rośnie czy maleje? etc..etc.. A nie która partia będzie miała ochronę żłobu.

  Odpowiedz
 • Adrian z kalisza(2020-01-25 16:32) Zgłoś naruszenie 4179

  Zastanawiają mnie lslpecy którzy zarzucają UE komunizm, a nie widzą że obecna władza dąży do totalitaryzmu czyli m.in komuny. W kraju ślepców jednoręki (bandyta) królem jest

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Legart(2020-01-25 17:44) Zgłoś naruszenie 3532

  Jakie to smutne, że o sprawach prawnych i gospodarczych wypowiadają się osoby, dla których bluzg jest najbardziej złożoną formą wypowiedzi... UE jest wspólnotą po pierwsze handlową. Handel wymaga sprawnych Sadów i wyroków niezależnych od widzi-mi-się Ministra Finansów i władz politycznych. Stąd KE jest pod silnym naciskiem przemysłu, który chce mieć pewność, że mogą iść do Sądu wierząc, że ten orzeknie lepiej lub gorzej - ale nie "wydrukuje" wyroku zgodnego z życzeniem polityka. Sąd niezależny dużo spraw ułatwia. Lepiej jest żyć w świecie, gdzie jeśli spółka zalega z zapłatą za kontener towaru, to w Sądzie uzyska się nakaz zapłaty. Bez konieczności dania łapówki Ministrowi za wydanie Sądowi polecenia nakazania uczciwie należne zapłaty..

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Janek(2020-01-26 17:03) Zgłoś naruszenie 3163

  Ma Jurowa rację. Ręce precz od sądów.

  Odpowiedz
 • Legart(2020-01-25 17:37) Zgłoś naruszenie 2453

  Nie "twarze" są istotą sporu. Istotą jest to, że Polska jest podwykonawcą europejskiego przemysłu. Przemysł chciałby nadal współpracować ze stroną polską. Ale do tego NIEZBĘDNA JEST NIEZALEŻNOŚĆ SĄDOWNICTWA od władzy państwowej. Jeśli Minister Finansów/Sprawiedliwości/Cyfryzacji będzie mógł faktycznie narzucić Sądowi treść wyroku, nasi zachodni partnerzy będą musieli robić odpisy na ryzyko prawne. Lub zrezygnować z podwykonawstwa w Polsce (oni mogą zrezygnować, choć niechętnie - my sobie nie poradzimy bez nich). Dlatego Sądy MUSZĄ pozostać poza zasięgiem politycznej decyzji o treści wyroku.

  Odpowiedz
 • Hyhyyhy(2020-01-27 14:40) Zgłoś naruszenie 13

  Wcale nie Rosjanka, typowo mongolskie imie nazwisko, a tym bardziej słowackie

  Odpowiedz
 • skazał ją niezależny Sąd(2020-01-28 18:52) Zgłoś naruszenie 00

  Bo dobrych Komunistycznych Sędziów pogonili w 1990r. i zastapili sługusami tzw. demokratycznej władzy. Niezalezność Sądu od polityki to rzecz KLUCZOWA. Powoływanie Sędziów z partyjnego klucza przerabialiśmy po 1949 roku. I to nie ważne czy są z tej czy innej partii. mają być NIEZALEŻNI.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane