W środę wpłynął do TK wniosek Marszałka Sejmu o rozstrzygnięcie sporów kompetencyjnych między Sejmem a Sądem Najwyższym oraz prezydentem a SN; prezes TK Julia Przyłębska wyda w środę oświadczenie w tej sprawie - poinformowało PAP biuro prasowe Trybunału.

"W dniu dzisiejszym wpłynął do TK wniosek Marszałka Sejmu o rozstrzygnięcie sporów kompetencyjnych: Rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem RP a Sądem Najwyższym. Rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Prezydentem RP a Sądem Najwyższym. Prezes TK Julia Przyłębska wyda w dniu dzisiejszym oświadczenie w tej sprawie" - poinformowało PAP biuro prasowe TK.

Jeżeli TK podejmie się sprawy rozstrzygnięcia sporu kompetencji między Sejmem a SN, to wstrzymuje czwartkowe posiedzenie SN i wydanie decyzji - powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu poinformowała na konferencji prasowej, że podpisała i skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a SN, uwzględniając kompetencje prezydenta do powoływania sędziów. "Dlatego że decyzję o tym, jak wygląda ustrój sądów, regulują ustawy, a te przyjmuje Sejm" - powiedziała Witek.

Reklama

Jak mówiła, wniosek jest skierowany "w poczuciu odpowiedzialności za państwo". "To nie jest fanaberia, to nie jest widzimisię, to jest sprawa bardzo poważna i uznałam, że mam jako marszałek obowiązek zapytać TK, jak to w końcu jest, czy Sejm ma prawo podejmować ustawy ws. organizacji sądów, tak jak to mówi TK, czy też nie" - mówiła Witek.

"Jeżeli TK podejmie się tej sprawy, to to wstrzymuje czwartkowe posiedzenie (trzech izb) SN i wydanie decyzji" - podkreśliła Witek.

W ubiegłym tygodniu I prezes SN Małgorzata Gersdorf przedstawiła pytanie prawne trzem Izbom SN: Cywilnej, Karnej i Pracy. Dotyczy ono udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez obecną KRS. Jak mówił rzecznik SN sędzia Michał Laskowski, "pytanie wprost dotyczy statusu sędziów z pozostałych dwóch Izb SN". Posiedzenie trzech Izb SN wyznaczono na 23 stycznia o godz. 11.