statystyki

Jak zabezpieczyć rzecznika praw obywatelskich przed karaniem za krytykę władzy?

autor: Dr Hab. Dawid Sześciło21.01.2020, 08:38; Aktualizacja: 21.01.2020, 08:39
W Sejmie trwają prace nad tegoroczną ustawą budżetową. W zeszłym roku proponowany przez rzecznika budżet ścięto o ponad 7 mln zł, czyli o około 15 proc. To oznacza, że jego biuro miało do dyspozycji środki na poziomie z lat 2013–2014.

W Sejmie trwają prace nad tegoroczną ustawą budżetową. W zeszłym roku proponowany przez rzecznika budżet ścięto o ponad 7 mln zł, czyli o około 15 proc. To oznacza, że jego biuro miało do dyspozycji środki na poziomie z lat 2013–2014.źródło: ShutterStock

W Sejmie trwają prace nad tegoroczną ustawą budżetową. W zeszłym roku proponowany przez rzecznika budżet ścięto o ponad 7 mln zł, czyli o około 15 proc. To oznacza, że jego biuro miało do dyspozycji środki na poziomie z lat 2013–2014.

Dla porównania: w latach 2013–2019 wydatki Kancelarii Prezydenta wzrosły o 12 proc., Kancelarii Sejmu o ponad 40 proc., a Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o blisko 130 proc.! Zauważalnie urósł nawet budżet Trybunału Konstytucyjnego, mimo dramatycznego spadku liczby wydawanych wyroków. Nie szczędzono też pieniędzy na powołanie nowych instytucji o wątpliwej formule i mandacie, np. Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Odpada więc całkowicie argument, że pieniędzy dla RPO brakuje, bo oszczędzać muszą wszystkie instytucje państwa. Okazuje się, że w staraniach o budżetowe pieniądze są równi i równiejsi. Nietrudno zgadnąć, jakie czynniki zadecydowały o obcięciu funduszy RPO, a przyznaniu zwiększonego finansowania instytucjom skolonizowanym przez „dobrą zmianę”.

Są standardy

W międzynarodowych standardach niezależności instytucji stojących na straży wolności i praw człowieka podkreśla się znaczenie zapewnienia im odpowiedniego finansowania. W najważniejszym dokumencie, czyli przyjętych w 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Zasadach Paryskich, czytamy, że instytucjom rzeczniczym należy zagwarantować budżet wystarczający do skutecznej realizacji ich misji. Ta „reguła adekwatności” przewija się także w dokumentach Rady Europy, w tym Rekomendacji 1615 uchwalonej w 2013 r. przez Zgromadzenie Parlamentarne tej organizacji. W 2019 r. zestaw tych standardów wzbogaciły jeszcze Zasady Weneckie – przyjęte przez Komisję Wenecką i wsparte przez organy Rady Europy. Tam również przywołano wymóg zapewnienia odpowiedniego finansowania jako jeden z filarów niezależności instytucji rzeczniczych.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jak zabezpieczyć Polskę przed kłamstwami RPO(2020-01-21 12:07) Zgłoś naruszenie 12

    Powinien podać się do dymisji (RPO) za kłamstwo o Holokauście.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane