statystyki

Apelacje będą szybciej rozpoznawane. Niekoniecznie rozprawa i uzasadnienia coraz krótsze

autor: Grzegorz Ruszczyk, Andrzej Orzechowski16.01.2020, 06:01; Aktualizacja: 16.01.2020, 10:10
prawo6

prawo6źródło: ShutterStock

Sąd odwoławczy nie musi już zawsze wyznaczać rozprawy, zaś uzasadnienia wyroków i postanowień są coraz krótsze. Ogranicza to czas pomiędzy wydaniem rozstrzygnięcia w I instancji a prawomocnym zakończeniem sprawy

Sąd badający sprawę w II instancji opiera się na materiale dowodowym, który jest już zebrany w sprawie – został zgromadzony w aktach przez sąd I instancji. Po jego analizie sąd II instancji decyduje, czy rozstrzygnięcie sądu I instancji jest wadliwe, czy też nie. Co do zasady sam nie przesłuchuje już świadków czy strony ani nie prowadzi postępowania dowodowego (chociaż ma taką możliwość).

W poprzednim stanie prawnym, a więc do 7 listopada 2019 r., było tak, że po dokonaniu analizy akt sąd II instancji musiał co do zasady wyznaczyć termin rozprawy. Na rozprawie skład orzekający wysłuchiwał stanowisk stron. Niekiedy ograniczało się to tylko do powtórzenia przez strony argumentacji, która została już wcześniej zapisana w apelacji albo pismach procesowych, z którymi to sąd zapoznał się dokładnie jeszcze przed rozprawą. Miały miejsce przypadki, gdy na takiej rozprawie jedna strona mówiła krótko, że „popiera apelację” a druga, że „podtrzymuje stanowisko zawarte w odpowiedzi na apelację”. Najczęściej jednak pełnomocnicy usiłowali wykorzystać to, że mają bezpośredni kontakt z sądem II instancji, aby jeszcze dobitniej wyrazić argumenty przemawiające na korzyść klienta. Natomiast wyrok zapadał nawet wtedy, gdy na taką rozprawę nie stawiła się żadna ze stron.

Rozprawa niepotrzebna do rozprawiania

Od wejścia w życie nowelizacji procedury cywilnej sądy mogą nie wyznaczać rozpraw apelacyjnych. Ma to miejsce przede wszystkim wówczas, gdy sąd uzna, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne, a żadna ze stron nie złożyła wyraźnego wniosku o to, by sprawa pojawiła się na wokandzie.

Praktyka w tym zakresie dopiero się kształtuje. Można jednak przewidywać, że sądy wyznaczać będą rozprawy z własnej inicjatywy tylko wtedy, gdy będą miały do którejś ze stron dodatkowe pytania, od odpowiedzi na które może zależeć samo rozstrzygnięcie.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane