statystyki

Ochrona ofiary i specjalne uprawnienia policji. MS chce zmian w przepisach dotyczących przemocy domowej

autor: Paulina Nowosielska08.01.2020, 08:10; Aktualizacja: 08.01.2020, 08:13
Do ustawy o policji wprowadza przepisy przyznające funkcjonariuszom uprawnienia do wydania nakazu sprawcy przemocy opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do domu.

Do ustawy o policji wprowadza przepisy przyznające funkcjonariuszom uprawnienia do wydania nakazu sprawcy przemocy opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do domu.źródło: ShutterStock

Wrócił projekt zmian legislacyjnych chroniących ofiarę przemocy i nadających specjalne uprawnienia policji. Ma zostać poprowadzony w „trybie przyspieszonym”.

Pierwszy projekt – wprowadzający natychmiastową ochronę dla ofiar przemocy domowej, w tym nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę – resort sprawiedliwości przedstawił w połowie ub.r. Wtedy jednak nie dotarł on pod obrady Rady Ministrów, bo na drodze do procedowania stanęła kampania i wybory parlamentarne. Teraz odpowiedzialny za dokument wiceminister Marcin Romanowski zapewnia, że projekt trafi na Komitet Stały w styczniu. Planowany termin przyjęcia przez RM to I kwartał tego roku. – To była tylko przerwa techniczna. Projekt przeszedł ponownie konsultacje międzyresortowe – przekonuje w rozmowie z DGP Romanowski, który liczy nie tylko na jasne rekomendacje ze strony RM, ale i akceptację w Sejmie. Bo walka z przemocą domową powinna być ponad politycznymi podziałami.

Czy tak będzie? – Każde rozwiązanie, które chroni ofiarę, zasługuje na uwagę – mówi Iwona Hartwich z Koalicji Obywatelskiej. Anita Kucharska-Dziedzic zapowiada, że Lewica poprze te rozwiązania, bo do wyborów szła z hasłem większego bezpieczeństwa dla kobiet, zwłaszcza tych zagrożonych przemocą.

Co zawiera odświeżony projekt MS? Do ustawy o policji wprowadza przepisy przyznające funkcjonariuszom uprawnienia do wydania nakazu sprawcy przemocy opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do domu. Mogą być stosowane łącznie i natychmiast (analogiczne kompetencje zyska Żandarmeria Wojskowa). Co ważne, również w przypadku nieobecności wspomnianej osoby. Tracą one moc po dwóch tygodniach, chyba że sąd zdecyduje o ich przedłużeniu. Wiceminister zapewnia, że nie ma mowy o ewentualnych nadużyciach. – Nie pozbawiamy prawa własności. Każdy będzie mógł złożyć zażalenie do sądu i wnioskować o zniesienie zakazu – podkreśla. Projektowane rozwiązania mają być stosowane, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane