statystyki

Ochrona ofiary i specjalne uprawnienia policji. MS chce zmian w przepisach dotyczących przemocy domowej

autor: Paulina Nowosielska08.01.2020, 08:10; Aktualizacja: 08.01.2020, 08:13
Do ustawy o policji wprowadza przepisy przyznające funkcjonariuszom uprawnienia do wydania nakazu sprawcy przemocy opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do domu.

Do ustawy o policji wprowadza przepisy przyznające funkcjonariuszom uprawnienia do wydania nakazu sprawcy przemocy opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do domu.źródło: ShutterStock

Wrócił projekt zmian legislacyjnych chroniących ofiarę przemocy i nadających specjalne uprawnienia policji. Ma zostać poprowadzony w „trybie przyspieszonym”.

Pierwszy projekt – wprowadzający natychmiastową ochronę dla ofiar przemocy domowej, w tym nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę – resort sprawiedliwości przedstawił w połowie ub.r. Wtedy jednak nie dotarł on pod obrady Rady Ministrów, bo na drodze do procedowania stanęła kampania i wybory parlamentarne. Teraz odpowiedzialny za dokument wiceminister Marcin Romanowski zapewnia, że projekt trafi na Komitet Stały w styczniu. Planowany termin przyjęcia przez RM to I kwartał tego roku. – To była tylko przerwa techniczna. Projekt przeszedł ponownie konsultacje międzyresortowe – przekonuje w rozmowie z DGP Romanowski, który liczy nie tylko na jasne rekomendacje ze strony RM, ale i akceptację w Sejmie. Bo walka z przemocą domową powinna być ponad politycznymi podziałami.

Czy tak będzie? – Każde rozwiązanie, które chroni ofiarę, zasługuje na uwagę – mówi Iwona Hartwich z Koalicji Obywatelskiej. Anita Kucharska-Dziedzic zapowiada, że Lewica poprze te rozwiązania, bo do wyborów szła z hasłem większego bezpieczeństwa dla kobiet, zwłaszcza tych zagrożonych przemocą.

Co zawiera odświeżony projekt MS? Do ustawy o policji wprowadza przepisy przyznające funkcjonariuszom uprawnienia do wydania nakazu sprawcy przemocy opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do domu. Mogą być stosowane łącznie i natychmiast (analogiczne kompetencje zyska Żandarmeria Wojskowa). Co ważne, również w przypadku nieobecności wspomnianej osoby. Tracą one moc po dwóch tygodniach, chyba że sąd zdecyduje o ich przedłużeniu. Wiceminister zapewnia, że nie ma mowy o ewentualnych nadużyciach. – Nie pozbawiamy prawa własności. Każdy będzie mógł złożyć zażalenie do sądu i wnioskować o zniesienie zakazu – podkreśla. Projektowane rozwiązania mają być stosowane, gdy zagrożone jest zdrowie lub życie.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane