statystyki

Brak jednego kluczyka nie pozbawia odszkodowania

autor: Patryk Słowik07.01.2020, 09:42; Aktualizacja: 07.01.2020, 09:42
Ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty jedynie z tego powodu, że ubezpieczony zadeklarował posiadanie dwóch kompletów kluczy, a w rzeczywistości miał tylko jeden – uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty jedynie z tego powodu, że ubezpieczony zadeklarował posiadanie dwóch kompletów kluczy, a w rzeczywistości miał tylko jeden – uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.źródło: ShutterStock

Ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty jedynie z tego powodu, że ubezpieczony zadeklarował posiadanie dwóch kompletów kluczy, a w rzeczywistości miał tylko jeden – uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Istotne jest, czy istniał związek przyczynowo-skutkowy między ich brakiem a kradzieżą pojazdu.

Sprawa dotyczyła interpretacji art. 815 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.; ost.zm. Dz.U. poz. 1495). Jego par. 1 stanowi, że ubezpieczający obowiązany jest podać do wiadomości ubezpieczyciela wszystkie znane sobie okoliczności, o które ten pytał w formularzu oferty albo przed zawarciem umowy w innych pismach. Zaś w par. 3 wskazano, że ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za skutki okoliczności, które z naruszeniem paragrafów poprzedzających nie zostały podane do jego wiadomości. Pojawia się więc pytanie: czy jeśli ubezpieczający podał w takiej ankiecie, że dysponuje dwoma oryginalnymi kompletami kluczyków do pojazdu, a po zaistnieniu zdarzenia był w stanie przekazać tylko jeden, to może liczyć na odszkodowanie?

Zdaniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który podzielił stanowisko sądu okręgowego, tak. Istotne bowiem jest to, czy powstał związek przyczynowo-skutkowy między brakiem kluczyków a zdarzeniem. Gdy go zaś nie ma, nie można wyłącznie z tego powodu odmówić wypłaty.

Sprawa dotyczyła motocykla (przy czym wyrok sądu znajdzie zastosowanie również do samochodów). Został on ubezpieczony od zdarzeń losowych (autocasco) na kwotę niemal 77 tys. zł. W polisie wskazano, że pojazd posiada dwa komplety kluczyków oryginalnych oraz że oba znajdują się w posiadaniu ubezpieczonego.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane