statystyki

Sąd wskaże nową podstawę pozwu i pouczy o spodziewanym wyniku sprawy

autor: Łukasz Pers07.01.2020, 09:34; Aktualizacja: 07.01.2020, 09:35
Zmiana jest znacząca. Do tej pory zdarzało się niejednokrotnie, że powód, zapoznając się z uzasadnieniem wyroku, był zaskakiwany zawartą w nim argumentacją – wynikającą z zupełnie innych norm prawnych niż te powołane przez niego w pozwie.

Zmiana jest znacząca. Do tej pory zdarzało się niejednokrotnie, że powód, zapoznając się z uzasadnieniem wyroku, był zaskakiwany zawartą w nim argumentacją – wynikającą z zupełnie innych norm prawnych niż te powołane przez niego w pozwie.źródło: ShutterStock

Po nowelizacji procedury cywilnej sędzia może uprzedzić obecne na posiedzeniu strony, że o żądaniu można rozstrzygnąć w oparciu o odmienną kwalifikację prawną niż zgłoszona w pozwie. Ma też uprawnienie do poinformowania o prawdopodobnym rozstrzygnięciu w świetle zgłoszonych dotychczas dowodów, przy czym nie świadczy to o braku bezstronności przewodniczącego składu.

Zmiana jest znacząca. Do tej pory zdarzało się niejednokrotnie, że powód, zapoznając się z uzasadnieniem wyroku, był zaskakiwany zawartą w nim argumentacją – wynikającą z zupełnie innych norm prawnych niż te powołane przez niego w pozwie. Prowadziło to do sytuacji, w których strona – nieświadoma istnienia w sprawie odmiennych podstaw – gromadziła dowody na nie te okoliczności faktyczne, które istotnie miały znaczenie z uwagi na ostatecznie zastosowaną przez sąd kwalifikację prawną.

Nowe uprawnienia

Omawiana kwestia pozostaje dla wyniku procesu o tyle kluczowa, że to właśnie zastosowana podstawa prawna warunkuje zakres faktów i dowodów, jakie powinny zostać zgłoszone przez uczestnika procesu, ponieważ do wykazania różnych okoliczności właściwe są różne środki dowodowe. Warto podkreślić, że zasadniczo obowiązkiem strony jest przytoczyć dowody na poparcie swoich twierdzeń, ale to do sądu należy rozważenie okoliczności i zastosowanie odpowiednich norm prawnych. Aby strony nie były jednak zaskakiwane motywami wyroku, dodano art. 156 2 k.p.c. Zgodnie z nim, jeżeli w toku posiedzenia okaże się, że o żądaniu lub wniosku strony można rozstrzygnąć na innej podstawie prawnej niż przez nią wskazana, uprzedza się o tym obecne na posiedzeniu strony.

Jak podjąć kroki

Po zakomunikowaniu, że sprawę można rozstrzygnąć także w oparciu o inne normy niż uprzednio powołane, sąd powinien dać uczestnikom postępowania możliwość wypowiedzenia się co do okoliczności, które będą istotne ze względu na nową kwalifikację prawną. W przypadku, w którym wymagać to będzie przedstawiania kolejnych dowodów czy twierdzeń, sąd powinien wyznaczyć dodatkowy termin na ich zgłoszenie. Strony mogą także same wnieść o odroczenie rozprawy celem przygotowania swoich stanowisk. [przykłady 1 i 2]

Prawo mówienia o wyroku

Kolejną dużą zmianę w zakresie pouczeń nowelizacja wprowadza za sprawą dodanego art. 156 1 k.p.c., na podstawie którego przewodniczący może pouczyć na posiedzeniu strony o prawdopodobnym wyniku w sprawy w świetle zgłoszonych do tej chwili twierdzeń i dowodów. Podkreślić należy, że skorzystanie z powyższego uprawnienia nie przesądza jeszcze o ostatecznym rozstrzygnięciu sądu, ani też nie świadczy o braku bezstronności sędziego. Przeciwnie, powinno ono dawać możliwość do skorygowania dotychczas zajmowanego błędnego stanowiska, w szczególności stronie, na której spoczywa ciężar dowodu, bądź też przybliżyć strony do zawarcia ugody, jeżeli dalsze prowadzenie sporu okaże się bezcelowe.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane