statystyki

Jacek Giezek: Nie wyobrażam sobie szerokich konsultacji nad zmianami [WYWIAD]

autor: Szymon Cydzik07.01.2020, 17:00
Czy pomysły na zmiany, które już zostały przedstawione, idą w kierunku liberalizacji czy zaostrzenia przepisów?

Czy pomysły na zmiany, które już zostały przedstawione, idą w kierunku liberalizacji czy zaostrzenia przepisów?źródło: ShutterStock

- Naszym celem jest oczyszczenie zbioru z pewnych regulacji, które nie powinny się tam znaleźć. Nie oznacza to jednak, że ulegamy tendencji do łagodzenia zasad etyki adwokackiej - mówi Prof. dr hab. Jacek Giezek, adwokat, przewodniczący Komisji Etyki Naczelnej Rady Adwokackiej.

W grudniu odbyła się konferencja „Ponadczasowość zasad etyki zawodu a granice ich modyfikacji”, zorganizowana przez dziekanów kilku izb adwokackich. Jakie wnioski z niej wypływają w kontekście zapowiadanych zmian w zasadach etyki adwokackiej?

Po pierwsze – komisja etyki w dalszym ciągu pracuje nad projektem. Jego wstępna wersja została już przedstawiona i spotkała się z uwagami, po których uwzględnieniu przedstawimy Naczelnej Radzie Adwokackiej ujęcie nieco zmodyfikowane. W ramach samej konferencji projekt udostępniono uczestnikom, pojawiały się głosy dotyczące różnych aspektów, które trudno podsumować w kilku zdaniach. Między innymi dyskutowano nad tym, czy zbiór zasad etyki powinien składać się z klauzul generalnych czy regulacji szczegółowych. Myślę, że takie przeciwstawienie nie jest najtrafniejszym postawieniem problemu. Nie chodzi bowiem o to, by w zbiorze występowały same klauzule generalne, mogą się w nim pojawić regulacje bardziej konkretne, chodzi jednak o to, by ta konkretyzacja nie poszła za daleko. Inaczej mówiąc – by nie znalazły się tam przepisy, których miejsce jest w regulaminie wykonywania zawodu adwokata albo dotyczące kwestii, które z etyką adwokacką nie mają wiele wspólnego.

Jakie najważniejsze kwestie poruszono?

W ramach konferencji pojawiły się wypowiedzi dotyczące tajemnicy adwokackiej czy zakazu łączenia zajęć – to jest tej regulacji, która w między czasie przez Naczelną Radę Adwokacką została zmieniona. Także reklama stanowiła przedmiot odrębnej debaty. Tych spostrzeżeń, najprzeróżniejszych, było ze strony uczestników konferencji sporo – miała ona bardzo ożywiony charakter.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane