statystyki

Wyrok ETPC ws. praktyk Barnevernet: Subiektywna ocena nie uzasadnia odebrania dziecka rodzicom

autor: Dominika Bychawska--Siniarska01.01.2020, 14:00
Skarżąca przed ETPC wskazywał na naruszenie prawa do życia rodzinnego (art. 8 konwencji).

Skarżąca przed ETPC wskazywał na naruszenie prawa do życia rodzinnego (art. 8 konwencji).źródło: ShutterStock

Czy dziecko może zostać odebrane rodzicom? Na to pytanie musiał odpowiedzieć Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrujący sprawę A.S. przeciwko Norwegii (skarga nr 60371/15). Sprawa dotyczy niesławnej praktyki władz norweskich umieszczania dzieci w rodzinie zastępczej przy najmniejszym podejrzeniu, że jest ono w złych warunkach bądź ma niewłaściwą opiekę. Z doniesień medialnych wynika, że dziecko może zostać odebrane biologicznym rodzicom, gdy np. nie przybiera wystarczająco na wadze.

Skarżącą w sprawie jest Polka, której malutki synek został odebrany przez Barnevernet i umieszczony w rodzinie zastępczej. Polka zwracała się do sądu w celu odzyskania pieczy nad dzieckiem. W marcu 2015 r. sąd utrzymał jednak decyzję o pozostaniu dziecka w rodzinie zastępczej. Uzasadnił, że syn skarżącej wykazywał braki rozwojowe, które się zmniejszyły po umieszczeniu go w rodzinie zastępczej. Skarżąca w postępowaniu sądowym przyznała, że w momencie podejmowania decyzji istniały okoliczności uzasadniające umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej. Od tego czasu jednak jej umiejętności wychowawcze znacząco się poprawiły, m.in. w wyniku uczestnictwa w rozmaitych kursach. Sąd uznał jednak, że dotychczasowe doświadczenia jej opieki nad synem wskazywały na to, że bagatelizuje ona jego potrzeby. Uznał, że nie powinna mieć dalszych kontaktów z dzieckiem. Apelacja skarżącej okazała się bezskuteczna.

Skarżąca przed ETPC wskazywał na naruszenie prawa do życia rodzinnego (art. 8 konwencji).

W wyroku z 17 grudnia 2019 r. trybunał przypomniał wcześniejszy wyrok w sprawie Strand Lobben p. Norwegii (skarga nr 37283/13), w którym akcentował, że władze krajowe powinny podejmować działania w celu utrzymania jedności biologicznych rodzin. Tylko w wyjątkowych sytuacjach można dopuścić możliwość oddzielenia dziecka od rodzica. W momencie zaistnienia konfliktu pomiędzy dobrem dziecka i rodziców sądy krajowe powinny ocenić, czyj interes jest ważniejszy, starając się jednak kierować utrzymaniem więzów rodzinnych. Pomimo że władze krajowe mają szeroki margines uznania, jeśli chodzi o przyznanie opieki nad dzieckiem, ETPC skrupulatnie przygląda się decyzjom krajowym, badając, czy relacje rodzinne nie ucierpiały w wyniku decyzji organów opieki.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane