Projekt nowelizacji ws. ustroju sądów autorstwa PiS jest złym rozwiązaniem; jest niezgodny z licznymi przepisami konstytucji i regułami prawa europejskiego - powiedział we wtorek rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski.

Obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze - przygotowany przez posłów PiS - w zeszłym tygodniu został złożony w Sejmie. Jak poinformował Sąd Najwyższy, w poniedziałek do Kancelarii Sejmu trafiła licząca ponad 40 stron opinia SN do projektu.

Sędzia Laskowski podczas konferencji prasowej w SN wyraził nadzieję, że posłowie i senatorowie zastanowią się, jakie będą skutki wprowadzenia nowelizacji proponowanej przez PiS i czy będą to skutki korzystne z punktu widzenia praworządności w Polsce oraz pozycji naszego kraju w Europie.

"Trudno zrozumieć logikę postępowania projektodawców i tego, jakie cele zamierzają osiągnąć wprowadzając tego rodzaju rozwiązania i blokując możliwość zadawania pytań prejudycjalnych do TSUE" – zaznaczył sędzia Laskowski.

Jego zdaniem, wprowadzenie noweli przygotowanej przez PiS będzie miało "bardzo niedobre efekty" dla Polski na arenie międzynarodowej. "Uważam, że to jest zły projekt; że on jest niezgodny z bardzo licznymi przepisami konstytucji. (...) i niezgodny z regułami prawa europejskiego" – oświadczył rzecznik SN.

Według niego, jest to rozwiązanie, które może zaognić sytuację w kraju, zwiększyć liczbę protestów i rozbieżnych praktyk stosowania prawa.