4,5 roku pozbawienia wolności. Na tyle skazał wczoraj Sąd Okręgowy we Wrocławiu Ryszarda F., najważniejszą swego czasu osobę w polskiej piłce nożnej.
Ryszard F., znany jako „Fryzjer”, stworzył wokół siebie korupcyjną siatkę „ustawiającą” rezultaty spotkań w polskiej lidze piłkarskiej. Łącznie skazano wczoraj 30 osób. Dominik Panek, autor bloga „Futbolowa Mafia”, wylicza, że kary pozbawienia wolności w zawieszeniu usłyszeli Henryk K., były członek zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, kilku obserwatorów PZPN (w tym znany telewizyjny ekspert Wit Ż., który, będąc skorumpowanym, oceniał na wizji działania sędziów, w tym także tych skorumpowanych), kolejnych kilkunastu sędziów (w tym sędzia powszechnie uważany przed laty za najlepszego polskiego arbitra początku XXI w.), a także piłkarze, w tym Piotr R., reprezentant Polski w piłce nożnej oraz piłkarska legenda Lecha Poznań.
– Jako prokurator jestem bardzo zadowolony. Jako prawnik – bardzo zadowolony. Trochę smutny jako kibic i miłośnik piłki nożnej. Zobaczyliśmy dzisiaj, jak to przez lata funkcjonowało – stwierdził tuż po ogłoszeniu wyroku oskarżyciel.
Sprawa tzw. gangu „Fryzjera” ciągnie się od 2012 r i dotyczy funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej działającej w polskim futbolu od co najmniej 2003 do 2005 r. Początkowo – jak referuje Dominik Panek – oskarżono ponad 100 osób, ale część z nich dobrowolnie poddała się karze. Wśród skazanych w piłkarskiej aferze korupcyjnej znaleźli się m.in. nieżyjący już były trener polskiej kadry olimpijskiej Janusz Wójcik oraz wielokrotny reprezentant Polski Łukasz Piszczek.
Sam „Fryzjer”, którego pseudonim wziął się od wykonywanego zawodu, był działaczem piłkarskim, wiceprezesem Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Związał się z Amicą Wronki jako kierownik drużyny. Klub z Wronek w ciągu czterech sezonów awansował o sześć klas rozgrywkowych aż do najwyższej ligi. Trzykrotnie zwyciężył w rozgrywkach o Puchar Polski.