Patryk Jaki pozywa Facebooka. Sąd oceni, czy wpis trzeba było usunąć

autor: Sławomir Wikariak10.12.2019, 12:16; Aktualizacja: 10.12.2019, 12:17
Czy Patryk Jaki może wygrać z Facebookiem? Kluczowe będzie stwierdzenie, czy doszło do naruszenia jego dóbr osobistych.

Czy Patryk Jaki może wygrać z Facebookiem? Kluczowe będzie stwierdzenie, czy doszło do naruszenia jego dóbr osobistych.źródło: ShutterStock

Czy Patryk Jaki może wygrać z Facebookiem? Kluczowe będzie stwierdzenie, czy doszło do naruszenia jego dóbr osobistych.

P rzed ponad tygodniem obecny europoseł, a wcześniej wiceminister sprawiedliwości, poinformował, że pozywa Facebook. Powód? Brak reakcji na kierowane przez niego żądania usunięcia postów, które naruszają dobra osobiste. Szczegóły nie są znane, ale jak wynika z wpisu samego zainteresowanego, chodzi m.in. o fotomontaż z czasu walki o prezydenturę stolicy. Ktoś do prywatnego zdjęcia dokleił labradora i podpisał: „ja i mój rablador”.

Czy Patryk Jaki chce po prostu narobić szumu wokół sprawy, czy liczy, że naprawdę wygra z Facebookiem?

– Oczywiście, że chcę wygrać. Wiem, że to nie będzie łatwa walka, tym bardziej że Facebook już się odwołuje do właściwości prawa irlandzkiego, ale są pierwsze zagraniczne orzeczenia, w których w podobnych sprawach przypisano mu odpowiedzialność – wskazuje dr Patryk Jaki.

Jego zdaniem kluczowe w sprawie jest to, że fałszywe wpisy z anonimowych kont były zgłaszane administracji portalu i wielu z nich nie usunięto.

– A z orzecznictwa choćby ETPC wynika, że w takich przypadkach odpowiedzialność może spoczywać na administratorze portalu – podkreśla Jaki. Tak było m.in. w sprawie Delfi AS przeciwko Estonii, w której ETPC podkreślił znaczenie zasady „notice and take down”. Można ją sprowadzić do tego, że administrator bezpośrednio po dowiedzeniu się o naruszeniu powinien skasować dane, które do tego naruszenia prowadzą, lub ryzykuje odpowiedzialnością na zasadach podobnych jak autor wpisu. Choć nie brakuje również orzeczeń, w których trybunał wyżej stawiał prywatność internautów niż prawa poszkodowanych kalumniami.

W przypadku gdy naruszenie dotyczy polityka, szczególnie w trakcie kampanii wyborczej, sytuacja jeszcze się komplikuje. W praktyce bowiem trudno jest wytoczyć sprawę w szybkim trybie wyborczym.

Patryk Jaki podkreśla, że nieprawdziwe informacje na jego temat stają się coraz bardziej dokuczliwe. – Liczę na to, że nieprawdziwe wpisy na mój temat zostaną skasowane. A przy okazji dzieci z porażeniem mózgowym otrzymają wsparcie, za które zapłaci technologiczny gigant – konkluduje europoseł.

Biuro prasowe Facebook Polska, które poprosiliśmy o ustosunkowanie się do tej sprawy, poinformowało nas, że nie będzie jej komentować.

Forma ma mniejsze znaczenie

Jakie są szanse europosła na wygraną? Decydować będzie tu kilka czynników, w tym wspomniana już właściwość sądu oraz spełnienie warunków, które pozwalają na pociągnięcie dostawcy internetowego za treści, które zostały umieszczone przez internautów (o czym w dalszej części tekstu). Najistotniejsza będzie jednak ocena, czy konkretne wskazane w pozwie wpisy rzeczywiście mogły naruszać dobra osobiste powoda. Fotomontaż ze wspomnianym labradorem można traktować, tak jak to robi sam europoseł, jako tzw. fake mający na celu wprowadzenie ludzi w błąd, albo jako mem, czyli uszczypliwość, ale z przymrużeniem oka.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Legart(2019-12-10 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Jaki ma chyba większe kłopoty niż jakieś wpisy. Chodzi o podejrzenie byle jakich decyzji i byle jakiego nadzoru w Ministerstwie - zbadanych przez NIK za Kwiatkowskiego, a ubranych w formę zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa za Banasia.

    Odpowiedz
  • Monika(2019-12-10 14:25) Zgłoś naruszenie 00

    Kto sieje wiatr zbiera burzę

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane