statystyki

Patryk Jaki pozywa Facebooka. Sąd oceni, czy wpis trzeba było usunąć

autor: Sławomir Wikariak10.12.2019, 12:16; Aktualizacja: 10.12.2019, 12:17
Czy Patryk Jaki może wygrać z Facebookiem? Kluczowe będzie stwierdzenie, czy doszło do naruszenia jego dóbr osobistych.

Czy Patryk Jaki może wygrać z Facebookiem? Kluczowe będzie stwierdzenie, czy doszło do naruszenia jego dóbr osobistych.źródło: ShutterStock

Czy Patryk Jaki może wygrać z Facebookiem? Kluczowe będzie stwierdzenie, czy doszło do naruszenia jego dóbr osobistych.

P rzed ponad tygodniem obecny europoseł, a wcześniej wiceminister sprawiedliwości, poinformował, że pozywa Facebook. Powód? Brak reakcji na kierowane przez niego żądania usunięcia postów, które naruszają dobra osobiste. Szczegóły nie są znane, ale jak wynika z wpisu samego zainteresowanego, chodzi m.in. o fotomontaż z czasu walki o prezydenturę stolicy. Ktoś do prywatnego zdjęcia dokleił labradora i podpisał: „ja i mój rablador”.

Czy Patryk Jaki chce po prostu narobić szumu wokół sprawy, czy liczy, że naprawdę wygra z Facebookiem?

– Oczywiście, że chcę wygrać. Wiem, że to nie będzie łatwa walka, tym bardziej że Facebook już się odwołuje do właściwości prawa irlandzkiego, ale są pierwsze zagraniczne orzeczenia, w których w podobnych sprawach przypisano mu odpowiedzialność – wskazuje dr Patryk Jaki.

Jego zdaniem kluczowe w sprawie jest to, że fałszywe wpisy z anonimowych kont były zgłaszane administracji portalu i wielu z nich nie usunięto.

– A z orzecznictwa choćby ETPC wynika, że w takich przypadkach odpowiedzialność może spoczywać na administratorze portalu – podkreśla Jaki. Tak było m.in. w sprawie Delfi AS przeciwko Estonii, w której ETPC podkreślił znaczenie zasady „notice and take down”. Można ją sprowadzić do tego, że administrator bezpośrednio po dowiedzeniu się o naruszeniu powinien skasować dane, które do tego naruszenia prowadzą, lub ryzykuje odpowiedzialnością na zasadach podobnych jak autor wpisu. Choć nie brakuje również orzeczeń, w których trybunał wyżej stawiał prywatność internautów niż prawa poszkodowanych kalumniami.

W przypadku gdy naruszenie dotyczy polityka, szczególnie w trakcie kampanii wyborczej, sytuacja jeszcze się komplikuje. W praktyce bowiem trudno jest wytoczyć sprawę w szybkim trybie wyborczym.

Patryk Jaki podkreśla, że nieprawdziwe informacje na jego temat stają się coraz bardziej dokuczliwe. – Liczę na to, że nieprawdziwe wpisy na mój temat zostaną skasowane. A przy okazji dzieci z porażeniem mózgowym otrzymają wsparcie, za które zapłaci technologiczny gigant – konkluduje europoseł.

Biuro prasowe Facebook Polska, które poprosiliśmy o ustosunkowanie się do tej sprawy, poinformowało nas, że nie będzie jej komentować.

Forma ma mniejsze znaczenie

Jakie są szanse europosła na wygraną? Decydować będzie tu kilka czynników, w tym wspomniana już właściwość sądu oraz spełnienie warunków, które pozwalają na pociągnięcie dostawcy internetowego za treści, które zostały umieszczone przez internautów (o czym w dalszej części tekstu). Najistotniejsza będzie jednak ocena, czy konkretne wskazane w pozwie wpisy rzeczywiście mogły naruszać dobra osobiste powoda. Fotomontaż ze wspomnianym labradorem można traktować, tak jak to robi sam europoseł, jako tzw. fake mający na celu wprowadzenie ludzi w błąd, albo jako mem, czyli uszczypliwość, ale z przymrużeniem oka.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Legart(2019-12-10 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Jaki ma chyba większe kłopoty niż jakieś wpisy. Chodzi o podejrzenie byle jakich decyzji i byle jakiego nadzoru w Ministerstwie - zbadanych przez NIK za Kwiatkowskiego, a ubranych w formę zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa za Banasia.

    Odpowiedz
  • Monika(2019-12-10 14:25) Zgłoś naruszenie 00

    Kto sieje wiatr zbiera burzę

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane