statystyki

Ekologia może być uzasadnieniem ograniczenia prawa własności

autor: Dominika Bychawska-Siniarska08.12.2019, 17:30
W skardze do ETPC Yasar wskazał, że konfiskata statku stanowiła naruszenie jego prawa własności, w szczególności art. 1 protokołu 1 do konwencji.

W skardze do ETPC Yasar wskazał, że konfiskata statku stanowiła naruszenie jego prawa własności, w szczególności art. 1 protokołu 1 do konwencji.źródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka niejednokrotnie miał okazję wypowiadać się na temat potrzeby ochrony środowiska. Najczęściej działo się to na gruncie art. 8 (prawo do życia prywatnego), gdy zwiększony hałas bądź zanieczyszczenia uniemożliwiały spokojne funkcjonowanie jednostce. W ostatnim tygodniu ETPC nieoczekiwanie odniósł się do ekologii w sprawie Yasar p. Rumunii (skarga nr 64863/13) dotyczącej prawa własności.

Skarżący był właścicielem statku morskiego, który wynajmował na podstawie umowy ustnej niejakiemu Dikmenowi. W 2010 r. statek Yasara został skonfiskowany po zatrzymaniu w trakcie nielegalnego połowu ryb na rumuńskich wodach terytorialnych. Kapitan statku Dikmen został skazany za nielegalny połów i korzystanie ze sprzętu rybackiego bez pozwolenia. Yasar w trakcie postępowania przedstawił dokument potwierdzający, że jest właścicielem statku. Wskazywał, że nie wiedział, do czego jest wykorzystywana wynajęta jednostka. Wyrok wobec kapitana uprawomocnił się, a w zakresie konfiskaty statku został przekazany do ponownego rozpoznania. Sądy uznały bowiem, że Yasar nie był wzywany na rozprawy w sprawie przeciwko kapitanowi statku, co naruszało zasadę równości broni. W postępowaniu prawnik Yasara wskazywał, że konfiskata statku była nieproporcjonalną sankcją, szczególnie w odniesieniu do wartości statku i braku znaczącej szkody.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane