statystyki

Ekologia może być uzasadnieniem ograniczenia prawa własności

autor: Dominika Bychawska-Siniarska08.12.2019, 17:30
W skardze do ETPC Yasar wskazał, że konfiskata statku stanowiła naruszenie jego prawa własności, w szczególności art. 1 protokołu 1 do konwencji.

W skardze do ETPC Yasar wskazał, że konfiskata statku stanowiła naruszenie jego prawa własności, w szczególności art. 1 protokołu 1 do konwencji.źródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka niejednokrotnie miał okazję wypowiadać się na temat potrzeby ochrony środowiska. Najczęściej działo się to na gruncie art. 8 (prawo do życia prywatnego), gdy zwiększony hałas bądź zanieczyszczenia uniemożliwiały spokojne funkcjonowanie jednostce. W ostatnim tygodniu ETPC nieoczekiwanie odniósł się do ekologii w sprawie Yasar p. Rumunii (skarga nr 64863/13) dotyczącej prawa własności.

Skarżący był właścicielem statku morskiego, który wynajmował na podstawie umowy ustnej niejakiemu Dikmenowi. W 2010 r. statek Yasara został skonfiskowany po zatrzymaniu w trakcie nielegalnego połowu ryb na rumuńskich wodach terytorialnych. Kapitan statku Dikmen został skazany za nielegalny połów i korzystanie ze sprzętu rybackiego bez pozwolenia. Yasar w trakcie postępowania przedstawił dokument potwierdzający, że jest właścicielem statku. Wskazywał, że nie wiedział, do czego jest wykorzystywana wynajęta jednostka. Wyrok wobec kapitana uprawomocnił się, a w zakresie konfiskaty statku został przekazany do ponownego rozpoznania. Sądy uznały bowiem, że Yasar nie był wzywany na rozprawy w sprawie przeciwko kapitanowi statku, co naruszało zasadę równości broni. W postępowaniu prawnik Yasara wskazywał, że konfiskata statku była nieproporcjonalną sankcją, szczególnie w odniesieniu do wartości statku i braku znaczącej szkody.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane