statystyki

Zaprzeczenie ojcostwa i macierzyństwa: Ważne zmiany w terminach

autor: Piotr Szymaniak28.11.2019, 07:26; Aktualizacja: 28.11.2019, 07:28
Nowelizacja, będąca wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 18/17), w analogiczny sposób zmienia też zasady zaprzeczania macierzyństwa.

Nowelizacja, będąca wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 18/17), w analogiczny sposób zmienia też zasady zaprzeczania macierzyństwa.źródło: ShutterStock

Pojutrze wchodzi w życie nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U. z 2019 r. poz. 2089), która wydłuża terminy na zaprzeczenie ojcostwa i macierzyństwa. Najważniejsza zmiana polega na tym, że czas na wytoczenie powództwa będzie liczony od momentu, w którym dana osoba dowiedziała się, że prawdziwym rodzicem jest ktoś inny.

Do tej pory było na to trzy lata od osiągnięcia pełnoletniości. To powodowało realne problemy dla osób, które w dojrzałym wieku dowiadywały się prawdy o swoim pochodzeniu. Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa czy macierzyństwa złożone po upływie terminów określonych w art. 61 14 oraz art. 70 k.r.o. musiało być umorzone. W rezultacie takie osoby traciły prawo do ubiegania się o uznanie za potomka przez prawdziwych rodziców, bo w myśl prawa dziecko może mieć tylko jedną matkę i jednego ojca. W konsekwencji nie mogły np. dziedziczyć majątku po swoich prawdziwych przodkach.

Takie rozwiązanie – w przypadku powództwa o zaprzeczenie ojcostwa – zostało uznane za niezgodne z ustawą zasadniczą.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane