statystyki

Zaprzeczenie ojcostwa i macierzyństwa: Ważne zmiany w terminach

autor: Piotr Szymaniak28.11.2019, 07:26; Aktualizacja: 28.11.2019, 07:28
Nowelizacja, będąca wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 18/17), w analogiczny sposób zmienia też zasady zaprzeczania macierzyństwa.

Nowelizacja, będąca wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt SK 18/17), w analogiczny sposób zmienia też zasady zaprzeczania macierzyństwa.źródło: ShutterStock

Pojutrze wchodzi w życie nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U. z 2019 r. poz. 2089), która wydłuża terminy na zaprzeczenie ojcostwa i macierzyństwa. Najważniejsza zmiana polega na tym, że czas na wytoczenie powództwa będzie liczony od momentu, w którym dana osoba dowiedziała się, że prawdziwym rodzicem jest ktoś inny.

Do tej pory było na to trzy lata od osiągnięcia pełnoletniości. To powodowało realne problemy dla osób, które w dojrzałym wieku dowiadywały się prawdy o swoim pochodzeniu. Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa czy macierzyństwa złożone po upływie terminów określonych w art. 61 14 oraz art. 70 k.r.o. musiało być umorzone. W rezultacie takie osoby traciły prawo do ubiegania się o uznanie za potomka przez prawdziwych rodziców, bo w myśl prawa dziecko może mieć tylko jedną matkę i jednego ojca. W konsekwencji nie mogły np. dziedziczyć majątku po swoich prawdziwych przodkach.

Takie rozwiązanie – w przypadku powództwa o zaprzeczenie ojcostwa – zostało uznane za niezgodne z ustawą zasadniczą.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane