Śluby po nowemu. Kościół zmienia zasady zawierania małżeństw

27.11.2019, 11:02; Aktualizacja: 27.11.2019, 11:05
obrączki,ślub, małżeństwo

W „Aktach Konferencji Episkopatu Polski” został opublikowany Dekret ogólny KEP o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Od 1 czerwca 2020 r. będą one obowiązywały w Kościele katolickim na terenie Polski.źródło: ShutterStock

W „Aktach Konferencji Episkopatu Polski” został opublikowany Dekret ogólny KEP o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Od 1 czerwca 2020 r. będą one obowiązywały w Kościele katolickim na terenie Polski.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • Tychich(2020-03-02 12:00) Zgłoś naruszenie 10

    Czytaluscie formularze egzinu? Masz podac wszystkie odresy, gdzie mieszkales c momentu slubu, zawoc i gdzie pracujesz, czy chodzisz na terapie do psychoterapeuty, czy leczysz sie psychiatrycznie iczy mizesz miec dzieci, czy rodzice wiedza o slubie. Przeciez to zbieranie danych wrazliwych. Wypytuja kazdego osobno pod przysiega. To sa jaja.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ANTYPOLOOOO(2019-12-04 21:50) Zgłoś naruszenie 00

    MAŁŻEŃSTWO TO PRZEŻYTEK, ZACOFANIE,CZAS POGONIĆ TĘ MAFIĘ Z EPISKOPATU!!

    Odpowiedz
  • Ali (2019-12-04 11:08) Zgłoś naruszenie 21

    A kiedy w Polsce zawieranie sakramentow bedzie nieodplatne ! Jak dlugo ksiadz bedzie pobieral oplaty za sakramenty ktore wg papierza sa bezplatne !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wysoki(2019-12-04 07:36) Zgłoś naruszenie 11

    niech biskupi i ksieza wrócą do mszy św trydenckiej w każdym kosciele

    Odpowiedz
  • Mała(2019-12-03 19:14) Zgłoś naruszenie 21

    Proszę bardzo , może ludzie wreszcie się obudzą .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jamm(2019-12-03 16:51) Zgłoś naruszenie 40

    Lawendowi panowie "z tej samej parafii" głoszą nam nauki o rodzinie....

    Odpowiedz
  • rose29 (2019-12-03 14:24) Zgłoś naruszenie 53

    To jest niesamowite, że samotnie żyjący facet, który nie ma dzieci (mieć nie powinien skoro celibat przysięgał), którego byt jest zapewniony nie musi się martwić czy go stać na lekarza, który ma panią od sprzątania, gotowania i podstawiania pod nos, będzie mnie uczył jak się żyje w rodzinie i wychowuje dzieci! Wolne żarty! I jeszcze zapłać mu za to! Tym bardziej jest to śmieszne bo ślubu udzielają sobie małżonkowie, a nie ksiądz

    Odpowiedz
  • Inie chodze od 1991r(2019-12-03 07:46) Zgłoś naruszenie 70

    czarna zaraza swoje--mysla ze sie na wszystkim znaja jak ci z pisu i tak tam nie chodze dzieki ksiedzu co po koledzie syna religi pytal a ja mu mowie ze religia to nauka na lekcji a nie po koledzie wyszedl pacan jak strzala

    Odpowiedz
  • Papa(2019-12-02 16:17) Zgłoś naruszenie 135

    Jedyny ślub z mocą prawną to ślub cywilny, a kościelny to tylko bardzo droga tradycja.

    Odpowiedz
  • Nina(2019-12-02 07:37) Zgłoś naruszenie 89

    Malzenstwo powinno byc urzedowo uznane na umowe Powinien być okres probny.Potem przedluzamy co 10 lat.Jak nie pasuje to zrywamy umowę. Tylko kwestię dzieci naleźałoby prawnie zorganizowac. Nie byłoby w sądach spraw rozwodowych.Wszystko jasne i ok :-)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dan(2019-12-02 06:36) Zgłoś naruszenie 73

    Ja nie mam osoby która może być ojcem lub matką chrzestną.I co dzieci mają być nieochrzczone?.Durne prawo.Taki system wartości mamy teraz

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anna(2019-12-02 00:55) Zgłoś naruszenie 102

    A może biskupi i episkopat wypowiedzią się w kwestii brania bardzo dużych pieniędzy za posługę (chrzty, śluby, pogrzeby, msze święte za zmarłych), za branie 10% kosztów postawienia pomnika. Tym trzeba się zająć panowie biskupi, tu jest wielki problem.

    Odpowiedz
  • Praktykujący(2019-11-30 21:39) Zgłoś naruszenie 115

    Niech wezną się lepiej za pedofilię i ********* wśród SWOICH!!! Wtej sekcie to już nie wiadomo kto jest kim! Z powołania to jest może 1%. Liczą się tylko pieniądze, bogactwo i przepych!!!! Miłosierdzia wśód kleru zero. To jest czarna mafia aż dziwne, że nikt z tym nie walczy!!!

    Odpowiedz
  • On(2019-11-30 12:23) Zgłoś naruszenie 2215

    Żałosne niech tak dalej robią księża to sami zostaną w tym kościele.

    Odpowiedz
  • Pan młody (2019-11-30 09:27) Zgłoś naruszenie 1813

    Nauka moralności małżeńskiej u naszego proboszcza kosztuje 1200 zł a ile u was

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gosc(2019-11-30 08:59) Zgłoś naruszenie 36

    O co chodzi

    Odpowiedz
  • Grzegorz(2019-11-30 08:21) Zgłoś naruszenie 2615

    Czytając powyższe komentarze odniosłem wrażenie, że napisali je ci, którzy upadli na głowę do suchego basenu z wysokiej trampoliny

    Odpowiedz
  • kosynier(2019-11-29 10:26) Zgłoś naruszenie 1914

    Aj tam, przecież na "kocią łapę" najlepiej, bo i bez dawania w łapę, bez głupiego donoszenia na siebie , bez tych wielkich wydatków !! A i Wielka Miłość nie potrzebuje aprobaty obcego, śliniącego się faceta, ubranego na czarno niby "chłopce z ferajny" . A za przykłąd niech nam służy Naczelnik z Nowogrodzkiej, który na Kocią łapkę żyje pod jednym dachem z futrzakami ... Amen !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ola(2019-11-29 09:04) Zgłoś naruszenie 3410

    Bełkot katolickich biskupów poraża, ale mam świadomość ze ciemny lud to kupi. Na szczęście ślub, nawet katolicki można „od ręki” wziąć w każdym innym kraju bez polskiego łapówkarstwa, bełkotu księży

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • alelleuja i do przodu(2019-11-28 15:22) Zgłoś naruszenie 2817

    Pozwalacie utajonym LGBT w sutannach rządzić w RP - to i macie. STary kawaler dobrze to opisał. Niestety nie pisze o zepsuciu, oszustwach i obłudzie agentów i kolaborantów Rzymu. Wystarczy przestać chodzić do kościoła, nie zapisywać dzieci na religie, nie dawać ofiary i brać śluby cywilne. W kościele od zarania rządzi święty szatan.

    Odpowiedz